O morskim szkolnictwie i nie tylko
Spotkanie konwentu poświęcone było w głównej mierze kształceniu profesjonalnych kadr dla różnych gałęzi gospodarki morskiej Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

O morskim szkolnictwie i nie tylko

Brak komentarzy: 0

ale, xrs

GOSC.PL

publikacja 04.02.2018 23:07

W sobotę 3 lutego w toruńskim Ratuszu Staromiejskim odbyło się 5. posiedzenie powołanego przez ministra Marka Gróbarczyka Konwentu Morskiego. W wydarzeniu uczestniczyli wybitni eksperci z dziedziny gospodarki morskiej, przedstawiciele rządu, środowisk samorządowych oraz świata nauki i biznesu.

Na temat kształcenia profesjonalnych kadr dla gospodarki morskiej debatowali m.in.: minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w KPRP , Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Jan Banaś, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej, i Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej.

- Toruń to miasto, w którym oczy zawsze były zwrócone ku przecinającej go Wiśle. Ale także poprzez Wisłę ku morzu, ku polskiemu Bałtykowi. W Toruniu zawsze obecna była dbałość o tradycje żeglugi, a później także o to, by więzi z morzem były niezmienne, trwałe. Dzisiaj możemy je odnotować jako wielowiekowe - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, otwierając obrady konwentu.

Po przywitaniu gości przez wiceprzewodniczącego Piotra Soykę, prezesa Remontowa Holding, nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i nominacji dla nowych członków Konwentu Morskiego. Minister Kwiatkowski wręczył srebrny Krzyż Zasługi Arkadiuszowi Klemensowi Dworzakowi, zasłużonemu działaczowi Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

W dalszej części spotkania odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło oraz marszałka senatu Stanisława Karczewskiego. "Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W dziedzinach tych naprawiamy wieloletnie zaległości, jednak także dzięki państwu wiele już zrobiliśmy" - napisał w liście premier Morawiecki.

- Gospodarka morska nie jest oderwana od całości gospodarki, całości kraju. Nie toczy się tylko na Wybrzeżu, w portach czy miastach nadmorskich, ale tak naprawdę jest mocno zrośnięta z całą gospodarką kraju, infrastrukturą i innymi przedsięwzięciami gospodarczymi - powiedział J. Sasin.

O morskim szkolnictwie i nie tylko

- Oprócz wspomnień kapitana książka zawiera 26 wywiadów z ludźmi polityki, biznesu i kultury, naukowcami, ludźmi morza, którzy spotkali kapitana w różnych momentach życia. Rozmówcy, opowiadając o kapitanie, ukazują także meandry, jakimi toczyły się losy polskiej gospodarki - mówił ks. Rafał Starkowicz Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

Podczas posiedzenia Konwentu Morskiego odbyła się także promocja książki "Głowę trzeba nosić wysoko", ukazującej losy kpt. Zbigniewa Sulatyckiego, przewodniczącego Konwentu Morskiego, oraz jego zmagania w obronie polskich interesów związanych z szeroko rozumianą gospodarką morską.

- Poznawanie historii życia pana kapitana to była fascynująca przygoda, która na dobrą sprawę zaczęła się od artykułu na temat przemysłu okrętowego dla naszego tygodnika - mówił autor książki ks. Rafał Starkowicz, dyrektor gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego". - Muszę przyznać, że pan kapitan to wyjątkowa postać, która wyssała patriotyzm i miłość do Kościoła z mlekiem matki. To człowiek, który w różnych momentach swojego życia zachował się jak trzeba. Mam wielką nadzieję, że ta książka przyczyni się do budzenia świadomości, jak ważną dziedziną życia gospodarczego i społecznego jest gospodarka morska. Wierzę, że ludzie, którzy będą ją czytać, umiłują Polskę jeszcze bardziej - dodał.

Po przerwie kawowej referaty na temat szkolnictwa morskiego, kształcenia kadr inżynierskich oraz morskiego szkolnictwa zawodowego wygłosili zaproszeni goście.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.