Choć z powodu niepełnosprawności nieraz trudno im zapamiętać nawet najkrótszą kwestię, od 10 lat chętnie stają na scenie w Żywcu, by opowiadać o narodzeniu Pana.
W Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się jubileuszowy, dziesiąty Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Swoje przedstawienia pod opieką terapeutów przygotowali niepełnosprawni z województw śląskiego i małopolskiego, a nagrody dla zespołów fundowali i wręczyli przedstawiciele władz gmin powiatu żywieckiego.
Uroczystą galę rozpoczęło odczytanie werdyktu jury i wręczenie nagród
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Pierwszą nagrodę otrzymał zespół "Menuet" z Tychów, drugi był zespół "Otwarte serca" z Żywca, a na trzecim miejscu ex aequo znalazły się: Grupa Teatralna PZOL z Międzybrodzia i zespół "Akordy" z Łodygowic. Wyróżnienia jurorzy obradujący pod przewodnictwem Ewy Tomaszewskiej przyznali jasełkowym zespołom z WTZ z Zembrzyc, "Aniołom z Górek" ze Spytkowic, "Włóczykijom" z Żywca, zespołowi "Radość" z Bielska-Białej i grupie "Młodzi Razem" z Bestwiny.
Zespół aktorów PZOL w Międzybrodziu Bialskim
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Podczas uroczystego podsumowania i wręczenia nagród swoje jasełka zaprezentowali aktorzy z Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Międzybrodziu Bialskim. Ta placówka jest inicjatorem i organizatorem przeglądu - przy współpracy z Fundacją PZOL na Rzecz Wsparcia Chorych Psychicznie oraz Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Finałową galę poprowadził Mieczysław Krzak, dyrektor GOK w Świnnej.
Marek Moszczak, prezes PZOL w Międzybrodziu Bialskim
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W tym roku Grupa Teatralna zaprezentowała piękną opowieść o błąkającym się w Wigilię Bożego Narodzenia zmarzniętym wędrowcu, na próżno szukającym schronienia, mijanym obojętnie przez przechodniów zajętych ostatnimi świątecznymi przygotowaniami. Dopiero domownicy zebrani wokół choinki zaprosili go, by mógł się ogrzać i by nie był sam. Pomyśleli, że powinien zasiąść z nimi przy stole. Pokazali mu swoją choinkę. Dopiero, kiedy zniknął, wszyscy odkryli, że to Jezus do nich przyszedł w tę cichą noc...
Ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny przekazał podziękowania w imieniu patrona przeglądu - bp. Romana Pindla
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Oglądając to przedstawienie miałem takie pragnienie - choć wiem, że tego nie wolno robić w czasie przedstawienia, żeby sięgnąć po telefon i podzielić się z innymi tym, że jestem świadkiem czegoś szczególnie pięknego. To przedstawienie było tak pełne treści i bogactwa duchowego. Miałem poczucie, że aktorzy na scenie są szczególnie blisko nowo narodzonego Jezusa i dlatego tak wspaniale potrafią przekazać treści związane z przeżywaniem Bożego Narodzenia - podkreślał z uznaniem ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny, który w imieniu bp. Romana Pindla, honorowego patrona przeglądu, przekazał podziękowania dla wszystkich zespołów, które pojawiły się na żywieckiej scenie.
Tegoroczny przegląd opatrzony był okrągłą dziesiątką. - To, że przegląd się odbywa od 10 lat najlepiej świadczy o tym, jak jest potrzebny - przyznawał Marek Moszczak, prezes PZOL, który też przypomniał zasługi pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, Ryszarda Strońskiego, jednego z terapeutów w Międzybrodziu, który od początku czuwał nad organizacją przeglądów, a w tym roku nie mógł być obecny z powodu choroby.