107,6 FM

Zmarł bp Eugeniusz Juretzko OMI

Był wieloletnim misjonarzem w Kamerunie i pierwszym biskupem diecezji Yokadouma. "Apostoł Pigmejów" miał 78 lat.

O. bp Eugeniusz Juretzko urodził się w Radzionkowie 25 grudnia 1939 r. jako drugie z czworga dzieci Teodora i Marii z d. Skop. Wychował się w typowo śląskiej i katolickiej rodzinie. Młody Eugeniusz odziedziczył po ojcu talent i zamiłowanie do muzyki. Uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Tarnowskich Górach, także później w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym doskonalił swoje umiejętności muzyczne.

Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Diecezji Katowickiej w Tarnowskich Górach. Po dwóch latach odkrył powołanie do życia zakonnego i w 1955 r. rozpoczął nowicjat u Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Po roku złożył śluby zakonne i udał się do Markowic, gdzie w Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN, w 1958 r., zdał maturę. Kolejnych sześć lat to studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Tam też 8 września 1961 r. złożył śluby wieczyste.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r. Po święceniach został skierowany do Lublińca, gdzie odbył roczne studium pastoralne. Następne lata to praca duszpasterska w prowadzonych przez oblatów parafiach: najpierw był to Kędzierzyn, a od 1966 r. Obra.

W Obrze o. Eugeniusz Juretzko poczuł powołanie misyjne. W tym samym czasie biskup-oblat Yves Plumey OMI, pasterz diecezji Garoua z północnego Kamerunu, zwrócił się z naglącą prośbą do polskich oblatów o pomoc w posłudze duszpasterskiej.

Ojciec E. Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski w maju 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. Po ukończeniu kursu języka francuskiego w Paryżu i załatwieniu spraw wizowych, na początku 1970 r., misjonarze wypłynęli z Marsylii do portu Douala w Kamerunie.

Biskup Y. Plumey wydzielił specjalny sektor swojej diecezji i powierzył go polskim oblatom. Na tym terenie o. E. Juretzko pracował przez 21 lat. Po krótkim pobycie w zorganizowanej już misji Guider został oddelegowany do utworzenia nowej misji w miejscowości Figuil.

Z czasem misja Figuil stała się centralną misją polskich oblatów i największym sanktuarium maryjnym w diecezji. Lata pobytu w tym miejscu nauczyły misjonarza zakładania nowych punktów misyjnych, kształcenia katechistów, budowania kościołów i kaplic, organizowania szkolnictwa i opieki sanitarnej, solidarności z biednymi i dialogu z wrogo nastawionymi muzułmańskimi szefami.

Gdy w 1976 r. przenosił się do misji Lam, był już wszechstronnie uformowanym misjonarzem. Tam pozostał tylko trzy lata, gdyż w 1979 r. powierzono mu urząd przełożonego polskiej delegatury w Kamerunie. W 1982 r. abp Y. Plumey mianował go wikariuszem biskupim, a nowy arcybiskup Garoua, kard. Christian Tumi, mianował go wikariuszem generalnym archidiecezji. Pełniąc ten urząd, nie zaprzestał pracy misyjnej: od 1982 r. był odpowiedzialny za misyjny sektor Boula-Ibib.

12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu ojciec święty Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI.

Po otrzymaniu święceń biskupich, 8 września 1991 r. w stolicy nowej diecezji Yokadouma, o. E. Juretzko znalazł się w sytuacji podobnej do tej sprzed 21 lat, kiedy stawiał pierwsze misyjne kroki w Figuil. Nowa diecezja była usytuowana na przeciwnym krańcu Kamerunu. Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych, nie było kleryków, a miejscowi katolicy liczyli około 9 tysięcy.

Przed biskupem stanęły nowe zadania duszpasterskie i ewangelizacyjne. Pilną sprawą okazała się formacja katechistów i animatorów nowo powstających wspólnot. Równolegle z rozwojem misji rosły też wydatki pieniężne, a do prawidłowego funkcjonowania diecezji potrzebna była też stosowna administracja.

Pracując wśród Pigmejów, oprócz głoszenia Ewangelii i katechizacji, bp E. Juretzko zabiegał o ich równouprawnienie, wykształcenie i zdrowie. Stąd wzięło się m.in. zakładanie przychodni, organizowanie tzw. leśnych szkół, w których Pigmeje mają pierwszy kontakt z nauczaniem, a także obrona przed wszelką niesprawiedliwością.

Diecezja Yokadouma ma już 26 lat. Aktualnie liczy 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Pomimo że bp Eugeniusz od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi,  wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną szkołę średnią, 16 przychodni i szpital.

25 kwietnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego wówczas bp. Eugeniusza Juretzko. Po powrocie do Polski zamieszkał w klasztorze w Lublińcu. Przed świętami Bożego Narodzenia odwiedził go biskup gliwicki Jan Kopiec (relację ze spotkania przeczytasz TUTAJ).

Biskup Eugeniusz Juretzko OMI zmarł 16 stycznia 2018 r. Zostanie pochowany w Kamerunie.


Oryginalny tekst życiorysu bp. Eugeniusza Juretzko OMI opublikował portal Oblaci.pl - LINK

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy