W Bystrej Krakowskiej, podczas diecezjalnego spotkania opłatkowego członków Akcji Katolickiej, była premier odebrała z rąk bp. Tadeusza Rakoczego odznaczenie Pro Consecratione Mundi.
Wicepremier Beata Szydło była gościem spotkania opłatkowego Akcji Katolickiej, które odbyło w sobotę 13 stycznia się w siedzibie bystrzańskiej OSP po Mszy św. w kościele Najdroższej Krwi Pana Jezusa. Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Razem z nim przy ołtarzu stanęli: ks. prof. Tadeusz Borutka, asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i księża asystenci parafialni.
Akcja Katolicka w parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej Krakowskiej istnieje od sześciu lat, mocno angażując się w jej codzienność. Jak mówili proboszcz parafii ks. Tadeusz Krzyżak, a także Stanisław Kwiatek, prezes parafialnego oddziału akcji, goszczenie członków stowarzyszenia z diecezji to dla całej, jeszcze młodej wspólnoty, zarówno zaszczyt, jak i radość. Uczestnikom liturgii towarzyszył chór Cantica, pod dyrekcją Janiny Rosiek, który w tym roku świętuje 35-lecie swojego istnienia.
Biskup Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. dla członków Akcji Katolickiej
Urszula Rogólska /Foto Gość
W nawiązaniu do słów Ewangelii o powołaniu Lewiego, bp Tadeusz Rakoczy mówił członkom akcji: - Nasze powołanie stanowi część najgłębszej prawdy o nas samych i naszym przeznaczeniu. Pamiętajcie, że Bóg was wybrał, a wyście na to odpowiedzieli. Proszę was o odnawianie wierności, która będzie rozpalała waszą miłość do Chrystusa i czyniła poświęcenie bardziej ofiarnym i radosnym. Miejcie głęboką wizję wiary, karmionej modlitwą i sakramentami - najświętszą tajemnicą Eucharystii, która jest źródłem i celem autentycznego życia chrześcijańskiego.
Spotkanie Akcji Katolickiej rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Bystrej Krakowskiej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Zapraszając do ewangelizacji, a także uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym kraju, by prawdziwa troska o człowieka przełamała "fatalne działania przeciwko Bogu i człowiekowi, obserwowane w Europie i na całym świecie", biskup zaznaczył: - Czas abyście z odwagą wyruszyli w poszukiwaniu innych dla Chrystusa. Niech każda wasza inicjatywa będzie doświadczeniem misyjnym i ma na celu ewangelizację. Niech przynależność do parafii i diecezji ucieleśnia się nie tylko w kościele czy plebanii, w salach katechetycznych, ale i na ulicach miast, dzielnic i wiosek.
Senator Andrzej Kamiński, prezes bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej z premier Beatą Szydło po wręczeniu wyróżnienia "Pro Consecratione Mundi"
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po Mszy św. jej uczestnicy udali się do siedziby miejscowej OSP, której szefuje Grzegorz Gabor, gdzie kontynuowali swoje spotkanie. Tutaj ich gościem byli biskup Tadeusz Rakoczy i wicepremier Beata Szydło. Wśród obecnych nie zabrakło członków i sympatyków Akcji Katolickiej, pełniących obowiązki w instytucjach państwowych i samorządowych. Byli wśród nich m.in. Stanisław Szwed - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Jan Chrząszcz - wicewojewoda śląski oraz Andrzej Płonka - starosta bielski, Mieczysław Rączka - wójt Wilkowic i Żywisław Zasiadczuk, sołtys Bystrej Krakowskiej.
Biskup Rakoczy wraz z senatorem Andrzejem Kamińskim, prezesem bielsko-żywieckiej akcji, wręczyli Beacie Szydło wyróżnienie Pro Consecratione Mundi - Za uświęcanie świata, przyznawane w diecezji od 12 lat osobowościom, które wyróżnia spójność życia i wiary.
Jak uzasadniał Andrzej Kamiński: - Nie wstydzi się pani wiary, podkreślając znaczenie chrześcijaństwa w historii naszej ojczyzny oraz przypomina pani o korzeniach chrześcijańskich Europy. Przy podejmowaniu istotnych decyzji kieruje się pani wartościami, do których należą godność osoby ludzkiej, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, troska o dobro wspólne. W relacjach międzynarodowych uważa pani, że ważna jest jedność działania, solidarność międzyludzka oraz relacje pokojowe; że prawdziwa wspólnota buduje się przy zachowaniu tożsamości narodowej i religijnej.