Po raz drugi ruszyła kampania MSWiA "Czad i ogień. Obudź czujność!”.
Czujnik czadu Joanna Wyleżoł /Radio eM Jest bezwonny, niewidoczny i praktycznie niewykrywalny. Czad - bo o nim mowa - każdego roku zabija około 100 osób w Polsce, a podtruwa kilka tysięcy. Kampanii edukacyjnych było już mnóstwo. Co roku ich schemat jest ten sam. Edukacja i profilaktyka. Czy przynosi efekty? Jak się okazuje mieszkańcy Katowic objawy tlenu węgla doskonale znają.
... i tu pojawią się odwieczny problem. Ignorujemy objawy i przepisy - mówi Aneta Gołębiowska rzecznik śląskiej Straży Pożarnej.
Nie czyścimy też przewodów kominowych i nie myślimy o konserwacji naszych domowych palenisk. Efekty tego mogą być tragiczne o czym w ostatnim czasie przekonała się m. in. 7 osobowa rodzina w Chorzowie, gdzie pod osłoną nocy czad podtruł wszystkich łącznie z trójka małych dzieci. W wielu przypadkach skutków tlenku węgla można uniknąć montując specjalną czujkę - dodaje Gołębiowska.
Wszystkiemu winne są hermetyczne mieszkania. Nie dociera do nich świeże powietrze. Zaklejone kratki wentylacyjne, czy nawiewy w plastikowych oknach to nasze główne grzechy. Do tego lekceważymy objawy - bóle głowy i zawroty.