Kongregacja ds. Świętych zakończyła prace nad dekretem o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł "Gość Niedzielny".
Przygotowane w Polsce positio procesu beatyfikacyjnego kardynała Stefana Wyszyńskiego, które w 2016 roku pozytywnie zaopiniowane zostało przez grono watykańskich teologów, teraz zostało zaakceptowane w gronie kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Nazywana także Kongregacją Do Spraw Świętych, rozpatruje wnioski o beatyfikację i kanonizację, a następnie bada przebieg życia i pisma kandydatów, weryfikuje i zabezpiecza relikwie.
Członkowie komisji skierowali prośbę o zatwierdzenie dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia do papieża Franciszka. Gdy ojciec święty złoży pod nim podpis, dekret zostanie ogłoszony, a kard. Wyszyńskiemu będzie przysługiwał tytuł czcigodnego sługi Bożego. Może to nastąpić już wkrótce.
Kolejnym etapem prac w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, choć prowadzonych przez inną komisję, w skład której wchodzą m.in. lekarze, będzie badanie ewentualnego cudu za sprawą Prymasa Tysiąclecia.
Dopiero potwierdzenie takiego zdarzenia będzie oznaczało, że Franciszek może wyznaczyć datę uroczystości beatyfikacyjnej. 28 maja 2013 r. w Szczecinie zamknięto diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu młodej osoby za przyczyną Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dokumentacja trafiła do Watykanu.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Święcenia kapłańskie otrzymał we Włocławku w 1924 r. W marcu 1946 r. otrzymał nominację biskupa lubelskiego, a sakrę biskupią przyjął w maju tego samego roku na Jasnej Górze. W 1948 r. Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski.
Wyszyński objął przewodnictwo w Kościele po kard. Auguście Hlondzie. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. W latach 1953-56 władze komunistyczne internowały go w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy, gdzie opracował program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przygotował także założenia Wielkiej Nowenny przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski. Zdecydowanie przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji życia społecznego, bronił godności i praw człowieka. Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Prymas został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym w Warszawie rozpoczął się 20 maja 1983 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Akta liczą 37 tomów.
O drodze na ołtarze Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego czytaj w serwisie beatyfikacjawyszynskiego.gosc.pl