Biskup świeci przykładem. Dosłownie
Dzieci reagowały entuzjastycznie - każdy chciał mieć odblaski od biskupa arch. Szkoły Podstawowej w Balinie

Biskup świeci przykładem. Dosłownie

Brak komentarzy: 0

md, mk

GOSC.PL

publikacja 07.12.2017 16:52

Na spotkanie w Szkole Podstawowej w Balinie k. Chrzanowa bp Damian Muskus przyszedł ubrany kamizelkę odblaskową w kolorze biskupiego różu.

Krakowski biskup pomocniczy mówił uczniom o konieczności noszenia odblasków po zmroku i rozdawał świecące opaski.

Według hierarchy, do dzieci najlepiej przemawia osobisty przykład, dlatego na spotkanie z dziećmi i gronem pedagogicznym w SP w Balinie bp Muskus przybył ubrany w odblaskową kamizelkę z napisem "Świeć przykładem".

Hasło to jest odwołaniem do akcji Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej i Komendy Głównej Policji. Jej celem jest promocja zasad bezpiecznego poruszania się po drogach po zmroku, zwłaszcza z noszenia elementów odblaskowych.

Bp Damian Muskus jest przekonany, że do dzieci najlepiej przemawia obraz i osobisty przykład.

- Odblaski mogą uratować życie. Mam nadzieję, że widok biskupa w kamizelce odblaskowej zachęci dzieci do naśladowania - powiedział hierarcha. Zadeklarował też, że będzie kontynuował akcję edukacyjną. Swoją specjalną - bo w kolorze biskupiego różu - kamizelkę odblaskową zawsze ma w samochodzie.

W apelu podpisanym dwa miesiące temu przez przedstawicieli KEP, PRE, KGP podkreślano, że noszenie odblasków jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest zła widoczność. Wystarczy mały element odblaskowy, np. na plecaku czy ubraniu, by kierowca otrzymał ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza.

Jak informuje policja, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do prawie 8,5 tys. wypadków z udziałem pieszych. W wypadkach tych zginęło 868 osób, a niemal 8 tys. odniosło obrażenia.

Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych. Po zmroku piesi ubrani w ciemny strój są zauważani przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie ok. 40 metrów, a w skrajnych przypadkach dopiero tuż przed zderzeniem, co nie pozwala kierowcy na jakąkolwiek reakcję.

Tymczasem pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zgodnie z prawem każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pieszy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.