"National Geographic" ujawnia sensacyjne wyniki badań.
Przez wieki Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie doświadczała wielu ataków, przechodziła pożary i trzęsienia ziemi. Została zupełnie zniszczona w 1009 roku. Następnie przebudowywano ją przez wieki. Przy okazji naukowcy zaczęli stawiać pytanie, czy w ogóle to miejsce może być kojarzone z pochówkiem Jezusa.
Najnowsze wyniki badań dostarczone przez "National Geographic" zdają się potwierdzać tezę, że grobowiec zbudowali Rzymianie. Po otworzeniu grobowca naukowcy odkryli kamienną płytę będącą łożem pogrzebowym. To na niej miało spoczywać ciało Jezusa. Pobrane próbki zaprawy murarskiej z grobowca wykazały, że pochodzi z około 345 roku. Według historycznych źródeł grobowiec został odkryty przez Rzymian i otoczony czcią w 326 roku.
Do tej pory zebrane dowody wokół grobowca datowały go na około 1000 rok i wyprawy krzyżowe. Nowe wyniki badań sytuują powstanie grobowca na czasy panowania Konstantyna, pierwszego chrześcijańskiego cesarza Rzymu.
Grobowiec po raz pierwszy od stuleci został otwarty w zeszłym roku, kiedy to świątynia zwana Edicule poddana została pracom renowacyjnym. Wtedy też pobrano próbki. Wyniki zostały niedawno dostarczone do "National Geographic" przez Głównego Inspektora Naukowego Antonia Moropoulou, który kierował projektem restauracji Edicule.