107,6 FM

Premier Szydło rozpoczęła wizytę w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Premier Beata Szydło w nocy z wtorku na środę przybyła do Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie weźmie udział w szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej. Szefowa polskiego rządu w trakcie jednej z sesji szczytu zabierze głos ws. bezpieczeństwa.

Ten piąty już szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska potrwa dwa dni. Będzie okazją do podsumowania wzajemnych stosunków po 10 latach od podpisania w Lizbonie strategii UE-Afryka. Według organizatorów szczyt zgromadzi około 5 tys. uczestników.

Tematem przewodnim - poza wzajemnymi relacjami między obu kontynentami - mają być problemy młodzieży. Wśród dyskutowanych zagadnień znajdą się również kwestie bezpieczeństwa, wdrażania zasad demokratycznych, prawa człowieka, migracja, inwestycje, handel i tworzenie nowych miejsc pracy.

W trakcie szczytu odbędą się cztery sesje tematyczne oraz sesja końcowa, na której przywódcy państw i szefowie rządów podsumują rozmowy. Polskę będzie reprezentować premier Beata Szydło.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z PAP podkreślił, że sprawą niezwykle istotną obecnie są wspólne działania związane z zapobieganiem migracji.

"Rozmowy na szczycie będą miały ważne znaczenie zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa regionalnego, jak i współpracy mającej na celu ograniczenie emigracji młodych ludzi z Afryki. Kryzys migracyjny jest wciąż nierozwiązany i z każdym tygodniem narasta" - stwierdził rzecznik rządu.

Bochenek poinformował, że w trakcie szczytu szefowa polskiego rządu zabierze głos podczas jednej z sesji w temacie "szeroko rozumianego bezpieczeństwa" oraz polityki klimatycznej.

Premier po zakończeniu szczytu spotka się również z polskimi misjonarzami pracującymi na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Kościele Zbawiciela Miłosiernego.

Dotychczasowe szczyty AU-UE miały miejsce w Kairze (2000 r.), Lizbonie (2007 r.), Trypolisie (2010), a ostatni z nich odbył się trzy lata temu w Brukseli. Ponad 60 liderów z Afryki i Europy w przyjętej w stolicy Belgii deklaracji podkreślili ścisły charakter stosunków UE-Afryka i potrzebę ich rozwoju w przyszłości.

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent; formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Została powołana w lipcu 2002 r. na szczycie w Durbanie, zastępując funkcjonującą wcześniej Organizację Jedności Afrykańskiej.

Podstawowymi założeniami powołania UA była promocja rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów.

 

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy