Święto muzyków kościelnych w Gliwicach - absolwenci odebrali dyplomy ukończenia studium. O twórczości Feliksa Nowowiejskiego opowiadała jego wnuczka Bogna Nowowiejska-Bielawska.
Spotkanie rozpoczęło się Nieszporami ku czci św. Cecylii, którym 23 listopada w kościele św. Alberta Wielkiego (parafia św. Michała) przewodniczył bp Jan Wieczorek. Udzielił błogosławieństwa do posługi muzyka kościelnego absolwentom studium i kursu dla psałterzystów.
Śpiewy poprowadziła schola Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej pod kierunkiem ks. Adama Kozaka, referenta diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej.
W tym roku wykład w ramach spotkania z okazji wspomnienia św. Cecylii przybliżał twórczość Feliksa Nowowiejskiego. - Jak pamiętamy ostatnie dwa lata poświęcone były temu wielkiemu polskiemu kompozytorowi i organiście. Dlatego w szkole również staraliśmy się w tym czasie podejmować różne inicjatywy, których celem było przybliżenie jego sylwetki i twórczości - powiedziała dr Mariola Brzoska, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Przypominając, że rok 2016 nawiązywał do 70. rocznicy śmierci kompozytora, a obecny do 140. rocznicy jego urodzin.
Bogna Nowowiejska-Bielawska, wnuczka Feliksa Nowowiejskiego, przedstawiła sylwetkę i twórczość kompozytora Mira Fiutak /Foto Gość Najważniejsze fakty z biografii Feliksa Nowowiejskiego przedstawiła Bogna Nowowiejska-Bielawska z Poznania, wnuczka kompozytora, organistka i klawesynistka, muzykolog, a także propagatorka twórczości swojego dziadka. Uczestnicy spotkania mogli także wysłuchać kilku utworów w jej wykonaniu.
- Nie miałam okazji poznać dziadka osobiście. Wiedzę, którą o nim mam, czerpałam z przekazów rodzinnych, przede wszystkim mojego ojca - wyjaśniła córka najmłodszego z synów kompozytora, Jana Nowowiejskiego.
W tym roku dyplomy ukończenia Studium Muzyki Kościelnej otrzymali: Barbara Badura z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, Katarzyna Boniek z parafii św. Jana Nepomucena w Przyszowicach, Marcin Cięszczyk z parafii św. Antoniego w Zabrzu, Beata Skrabania z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojsce i Paweł Marcol z parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzy. Razem z nimi błogosławieństwo do swojej posługi otrzymało dwoje tegorocznych absolwentów kursu dla psałterzystów - Dorota Bigos z parafii św. Michała w Gliwicach i Oskar Miszczak z parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeczycach.
Tegoroczni absolwenci Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach Mira Fiutak /Foto Gość Dyplom odebrał również Roman Pruski z parafii Narodzenia NMP w Bodzanowicach, który ukończył studium podyplomowe w klasie organów Bogdana Stępnia. Wcześniej, w czerwcu, troje absolwentów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia: Marta Motyka z parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, Michał Wałeczek z parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu Mikulczycach i Mateusz Goniowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu.
W DSO II stopnia kształci się obecnie 34 uczniów, a w SMK 45 słuchaczy. W sumie od początku istnienia szkołę organistowską ukończyły 34 osoby, a studium 103 absolwentów.
W ostatnim czasie dwaj uczniowie V klasy DSO II st., z klasy organów dr Marioli Brzoski, mogli pochwalić się konkursowymi sukcesami. Piotr Soroka zdobył III miejsce w jednej z kategorii I Transgranicznego Konkursu Organowego Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia, który odbył się pod koniec października w Raciborzu. Natomiast Marcel Krawczak zajął III miejsce w X Krakowskim Konkursie Młodych Organistów, który odbył się w listopadzie.