- Marzenia kilku pokoleń polskich patriotów spełniły się 11 listopada 1918 r. Dążenia naszych przodków zakończyły się sukcesem - podkreślał Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, podczas patriotycznych uroczystości w Łodygowicach.
W łodygowickich uroczystościach, organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne "Eurobeskidy", udział wzięły delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawiciele parlamentarzystów, instytucji i organizacji powiatu żywieckiego, ale także wielu gości z różnych stron województwa śląskiego, w tym także władz województwa, z wicewojewodą śląskim Janem Chrząszczem na czele.
Kwiaty pod pomnikiem w Łodygowicach złożyli m.in. wicewojewoda Jan Chrząszcz i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Przemysław Drabek
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Przybyli zwierzchnicy służb mundurowych różnych szczebli: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Wojska Polskiego, w tym kompania honorowa 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej z dowódcą płk. Rafałem Kowalskim.
Hołd bohaterom złożyli też żołnierze, oddając salwę honorową
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Wspominamy dziś wszystkich obrońców Polski niepodległej, sięgając m.in. do pochodzącego z naszych stron dowódcy oddziału, który pobił Szwedów w 1655 roku pod Oświęcimiem. Tradycje wolnościowe w Łodygowicach bronią się nie od dzisiaj i nie od wczoraj. Dlatego też tę uroczystość rozpoczęliśmy pod zamkiem, który kiedyś był warownią obronną - tłumaczył Stanisław Handerek, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego "Eurobeskidy".
Delegacja Stowarzyszenia Integracyjnego "Eurobeskidy"
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- To, że nasza ojczyzna - Polska - i nasza mała ojczyzna - Łodygowice - odzyskały w 1918 r. niepodległość, to wielka zasługa polskich żołnierzy, którzy walczyli z bronią w ręku. O nich dziś musimy pamiętać, ale nie wolno nam zapominać o tych, którzy walczyli o Polskę piórem, słowem, muzyką. To także są bohaterowie polskiej wolności, którzy budowali tę patriotyczną więź - podkreślał prowadzący uroczystość pod pomnikiem Eugeniusz Jachym.
W programie uroczystości znalazł się koncert poświęcony wielkim Polakom...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Modlitwę za wszystkich obrońców polskiej wolności poprowadził ks. kan. por. Władysław Kubasiak, a Apel Poległych odczytał kpt. Bartosz Derecki. Po oddaniu salwy honorowej przez żołnierzy kompanii honorowej delegaci złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
W Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się część artystyczna "Wielcy Polacy w służbie Bogu i Ojczyźnie", podczas której wystąpili aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - Marta Gzowska-Sawicka i Rafał Sawicki, a także muzycy Krzysztof Maciejowski, Eugeniusz Kubat i Wojciech Golec. Zaśpiewała także Joanna Handerek, a w programie do zadumy nad znaczeniem wolności skłaniały teksty utworów m.in. Mickiewicza, Norwida, Wyspiańskiego, Wojtyły...