Przyjechali tylko na chwilę
Dr Jarosław Szarek, prezes IPN, na rozpoczęciu ogólnopolskiej konferencji naukowej "Pamięć Kresów - Kresy w pamięci" Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Przyjechali tylko na chwilę

Brak komentarzy: 0

SZ

GOSC.PL

publikacja 25.10.2017 14:18

"Niektórzy ludzie jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku trzymali klucze do swoich mieszkań na Wschodzie z nadzieją, że do nich wrócą". W Gliwicach rozpoczęła się ogólnopolska konferencja o Kresach.

Ponad 50 wykładów zaplanowano na czas rozpoczętej dziś w Gliwicach trzydniowej ogólnopolskiej konferencji naukowej nt. "Pamięć Kresów - Kresy w pamięci", organizowanej wspólnie przez Muzeum w Gliwicach i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prelegentami są historycy i badacze z wielu polskich i zagranicznych uczelni oraz instytucji historycznych. A wśród słuchaczy pojawili się sami Kresowiacy.

Konferencję otworzył prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Jak zaznaczył, nieprzypadkowo spotkanie odbywa się w tym mieście, bowiem w znacznej mierze właśnie tu ludność z Kresów osiedliła się po 1945 roku. Prezydent dodał, że do tego tematu podchodzi bardzo osobiście, gdyż połowa jego rodziny pochodzi z Borszczowa, małego miasta przy przedwojennej granicy sowiecko-rumuńskiej.

- Ci ludzie nie czuli się repatriantami, ale wypędzonymi. Nie znałem swoich dziadków, bo sporo przed moim urodzeniem pomarli tu, w Gliwicach, dlatego że nie zaaklimatyzowali się. Przyjechali do pustego miasta i zamieszkali w totalnej ruderze w okolicach dworca. Sądzili, że szybko wrócą, nie chcieli się nawet rozpakowywać. Nie przeżyli tej rozłąki - opowiadał Frankiewicz o swoich przodkach.

Prezydent wyraził nadzieję, że "konferencja wniesie znaczący wkład w przywracanie pamięci". - Ostatnie pokolenie tych, którzy mogą pamiętać tamte wydarzenia, właśnie odchodzi. Jest ostatni moment, żeby ta historia znalazła właściwe miejsce w historii Polski - mówił Z. Frankiewicz.

Obecny na spotkaniu dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zaznaczył, że przywracanie pamięci o Kresach "jest jednym z zasadniczych celów nie tylko IPN, ale wielu instytucji państwa polskiego". - Czy my zrozumiemy się dzisiaj, zrozumiemy, czym jest nasza polskość, bez tego dziedzictwa, którym są Kresy? - pytał.

- Kresy, takie jak są opisywane w książkach, już nie istnieją. Ten świat się zakończył. Została tam garstka Polaków i "scenografia": te same krajobrazy, Dniestr, Berezyna, Dniepr. Ale pozostało dziedzictwo. (...) Wspominając tamte dzieje, budujemy przyszłość - podkreślił dr Szarek. Dodał, że istnieje potrzeba, by młode pokolenie zainteresowało się tą tematyką - tak jak zafascynowało się żołnierzami wyklętymi.

Jako jeden z pierwszych wykład wygłosił dr Bogusław Tracz z katowickiego IPN. Jak zaznaczył, prawdziwe losy Kresowiaków kontrastują z sielankowym obrazem przedstawionym chociażby w komedii "Sami swoi". W rzeczywistości przesiedleńcy - zwłaszcza ci, którzy trafili na Dolny i Górny Śląsk - borykali się z wieloma trudnościami: obcym środowiskiem, fatalnymi warunkami mieszkaniowymi czy znikomymi rekompensatami finansowymi.

- Bardzo długo panowało przekonanie o tymczasowości tego procesu, że ludzie przyjechali tu tylko na chwilę, będzie III wojna światowa i los to wszystko jeszcze odmieni. Osobiście znałem osoby, które jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku trzymały klucze do swoich mieszkań na Wschodzie. Byli przekonani, że będą mogli kiedyś tych kluczy użyć i nie dopuszczali do siebie myśli, że w tym czasie inni lokatorzy pewnie już kilka razy zmienili zamki - wspominał dr Tracz.

Konferencja potrwa do piątku, wykłady odbywają się w hotelu SILVIA (ul. Studzienna 8) oraz w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a, wejście od ul. Studziennej). Więcej szczegółów oraz program konferencji znajdziesz TUTAJ.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.