Jan Paweł II został ogłoszony głównym patronem Akcji Katolickiej w Polsce.
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Realizuje to przez zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.
- Akcja Katolicka jest narzędziem nowej ewangelizacji, szkołą miłości, jedności, siły i pokory. Uczymy się podobnie myśleć i wspólnie działać - mówi Urszula Furtak.
Po Eucharystii w Centralnej Bibliotece Rolniczej 300 gości wzięło udział w części konferencyjno – artystycznej. Wykład o stosunku Jana Pawła II do Akcji Katolickiej i apostolstwa świeckich wygłosił abp Józef Michalik. Swoją interpretację młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły, "Pieśń o Bogu ukrytym" przedstawił Marcin Styczeń. Artysta przyznał, że urodził się w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Z kolei bp Mirosław Milewski wspominał, że gdy papież Polak upominał się o reaktywację Akcji Katolickiej miał 22 lata i był klerykiem.
- Nigdy bym nie przypuszczał, że przyjdzie mi asystować z ramienia Episkopatu Polski temu niezwykłemu stowarzyszeniu świeckich - mówił.
Rok 2018 będzie przebiegał w Akcji Katolickiej pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” i zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce będzie ukierunkowany na odkrywanie osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Akcja Katolicka przed wyborami samorządowymi zachęca, by katolicy z odwagą i odpowiedzialnością wyruszyli po mandat pracy w samorządach. Zwraca się również do Polaków o roztropne wsparcie i właściwe wybory.