107,6 FM

Kiedy rząd rozpatrzy projekt ustawy dot. finansowania służby zdrowia?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzy projekt ustawy o stopniowym zwiększeniu środków na służbę zdrowia; to bardzo dobra wiadomość - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski był pytany w środę na konferencji prasowej o ocenę działań ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w związku z rozszerzającym się protestem lekarzy rezydentów.

"Jeśli chodzi o działania ministra Radziwiłła oraz rządu premier Beaty Szydło, to również spotykałem się z protestującymi, młodymi, początkującymi lekarzami. Myślę, że dojdziemy do porozumienia, że lekarze wrócą do pracy, do robienia specjalizacji" - powiedział marszałek Senatu.

Według niego, oferta, którą przedstawili: minister zdrowia oraz rząd rezydentom jest "bardzo interesująca i ciekawa". "Bo tak naprawdę, to wszystkie nasze propozycje - te które już wprowadzono, które są i będą wprowadzane, pokrywają się z oczekiwaniami rezydentów" - ocenił, wskazując, że różnice "dotyczą tempa wprowadzanych zmian".

Karczewski zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało doprowadzić do finansowania służby zdrowia w wysokości "przynajmniej" 6 proc. PKB.

"We wtorek będzie rozpatrywana (na posiedzeniu rządu) ustawa o stopniowym zwiększeniu środków na służbę zdrowia. To jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, nad tą ustawą pracowaliśmy już długo przed rozpoczęciem protestu" - mówił marszałek Senatu.

Jak dodał, chciałby, aby było "spokojne podejście" do sprawy finansowania służby zdrowia, zarówno ze strony władz i jak i protestujących.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W sobotę ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. W poniedziałek przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych spotkali się, by rozmawiać o sytuacji w związku z trwającym protestem rezydentów; po spotkaniu zapowiedziano rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

W resorcie zdrowia trwają prace na projektem ustawy gwarantującym wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Minister Radziwiłł informował, że rok 2017 jest rekordowy pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy