Bp Roman Pindel poświęcił figurę Matki Bożej przywiezioną z Fatimy przez pielgrzymów z parafii św. Marii Magdaleny. Mszę św. zakończyła procesja wokół Rynku w Cieszynie.
- To był taki poryw serca, kiedy jeszcze w ubiegłym roku postanowiliśmy pielgrzymować w roku jubileuszu objawień Matki Bożej - wspomina ks. Bartosz Łacek parafialną pielgrzymkę do Fatimy, której przewodniczył.
- W zaledwie pięć dni mieliśmy komplet pielgrzymów, a chętnych było znacznie więcej. Myśleliśmy o drugim autokarze, ale zabrakło miejsc noclegowych na trasie. A kiedy już w drodze padła propozycja, żeby naszym wspólnym darem dla parafii stała się przywieziona przez nas figura, zgoda była jednomyślna...
Figura po raz pierwszy opuszcza kościół w procesji na cieszyński Rynek...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W piątkowy wieczór rozpoczęli modlitwę różańcową u stóp nowej figury, przed Najświętszym Sakramentem, a tuż po niej rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Roman Pindel.
Przy ołtarzu stanęli też m.in. ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny, ks. prof. Józef Budniak i ks. dr Andrzej Abdank-Kozubski, a także kapłani duszpasterzujący w parafii św. Marii Magdaleny.
Witając wszystkich, ks. kan. Jacek Gracz dziękował pielgrzymom-fundatorom figury. Słowa wdzięczności skierował też pod adresem Mirosława Dudy, który przygotował drewniany feretron, a także postument, na którym figura będzie umieszczona w kościele na stałe.
- Chcemy, aby Matka Boża Fatimska miała tu swój dom i żebyśmy mogli prosić, aby wypraszała u Syna potrzebne dary - dodawał ks. kan. Gracz.
Nabożeństwa fatimskie w parafii św. Marii Magdaleny będą sprawowane 13. dnia miesiąca od maja do października.
Procesja ze świecami zgromadziła wielu wiernych cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Przywieźliśmy tę figurę z Fatimy także po to, aby towarzyszyła nam na nabożeństwach fatimskich w naszej parafii, które właśnie dzisiaj rozpoczynamy - mówił przedstawiciel pątników i prosił o poświęcenie.
Odpowiadając na prośbę ofiarodawców, bp Pindel poświęcił nową figurę i przewodniczył Mszy św., po której na ulice miasta wyruszyła procesja fatimska.
- Dziś dziękujemy Bogu, że jest tak bardzo łaskawy dla nas, że posyłał proroków i ciągle przez Ducha Świętego ożywia wezwanie do pokuty, nawrócenia. Dziękujemy także za to, że od stu lat trwa w Kościele żywy głos tego objawienia prywatnego, przez słowa Maryi skierowanego pastuszków, ale i do całego Kościoła: wołanie o modlitwę, o pokutę i o nawrócenie. Dziękujemy Bogu, który jest pierwszym sprawcą naszego życia, pierwszym, który nas ratuje, kiedy jest zagrożone - mówił bp Pindel.