W Oświęcimiu odbyły się uroczystości dziękczynienia za 35. rocznicę kanonizacji głównego patrona diecezji bielsko-żywieckiej - o. Maksymiliana Kolbego. Modlitwom przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy.
Od nawiedzenia byłego obozu Auschwitz, modlitwy przy Ścianie Śmierci i w celi nr 18 w bloku 11, w której umierał o. Kolbe, rozpoczęły się oświęcimskie uroczystości 35. rocznicy kanonizacji patrona diecezji bielsko-żywieckiej. Na czele delegacji kapłanów i wiernych stanął bp senior Tadeusz Rakoczy, który następnie przewodniczył także dziękczynnej Eucharystii w kościele dedykowanym św. Maksymilianowi.
- Dziś dziękujemy za dar świętości jego życia i chcemy zauważyć tę wielką spuściznę, którą zostawił Kościołowi w Polsce, ale także nam, w Oświęcimiu. Chcemy odkryć całe piękno życia duchowego człowieka, który bez reszty oddał się Bogu przez Niepokalaną - mówił ks. prał. Józef Niedźwiedzki, proboszcz i dziekan oświęcimski.
Modlitwę w kościele poprzedziło nawiedzenie byłego obozu i celi śmierci św. Maksymiliana w bloku 11.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Bp Rakoczy, który uczestniczył w kanonizacji św. Maksymiliana w Rzymie 35 lat temu, wspominał: - W tę wyjątkową niedzielę 10 października 1982 r. rzesze ludzi przybywały na plac św. Piotra i do bazyliki. Obok arrasów z wizerunkiem nowego świętego spływały girlandy biało-czerwonych kwiatów. Nie zabrakło przedstawicieli Oświęcimia, franciszkanów konwentualnych z całego świata, a także ubranych w pasiaki byłych więźniów obozów koncentracyjnych, z Franciszkiem Gajowniczkiem, za którego św. Maksymilian oddał życie. Przybyła także Matka Teresa z Kalkuty, dzisiaj święta. Chór śpiewał łaciński hymn: "Nikt nie ma miłości większej od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich", a papież Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. i wpisał o. Maksymiliana do katalogu świętych. Tak wypełniło się marzenie młodzieńca ze Zduńskiej Woli o dwóch koronach: białej i czerwonej, a my otrzymaliśmy orędownika, któremu polecamy nasze trudne sprawy...
Tryptyk św. Maksymilianaw kościele pod jego wezwaniem - dzieło Piotra Moskala
W uroczystej modlitwie uczestniczyli klerycy naszej diecezji wraz z przełożonymi i ks. wicerektorem Sławomirem Kołatą, a także członkowie Rycerstwa Niepokalanej, świętujący 100-lecie założenia przez św. Maksymiliana tej wspólnoty.
Na zakończenie dziękczynnej Eucharystii najpierw kapłani, a później wszyscy wierni, mieli możliwość uczczenia relikwii św. Maksymiliana.