- To jest jedna z piękniejszych uroczystości, jakie możemy przeżywać - powiedział bp Jan Kopiec o liturgii poświęcenia kościoła.
Na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich bp Jan Kopiec poświęcił 13 października kościół w Lisowie. - Dziś jakby podsumowujemy wszystkie prace związane z tą świątynią i tę posługę, która tutaj od tylu lat jest sprawowana w waszej wspólnocie - powiedział biskup gliwicki.
Eucharystię sprawował razem z ks. Kazimierzem Bartosikiem, proboszczem parafii Matki Bożej Matki Kościoła w Lisowie, ks. Piotrem Mańką, dziekanem dekanatu Sadów i księżmi, którzy przyjechali na uroczystość.
Poświęcenie kościoła w Lisowie odbyło się na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich Mira Fiutak / Foto Gość - Każda świątynia, którą budujemy, często dużym wysiłkiem i wyrzeczeniem, ma uzmysłowić nam, że pośród naszych domów, zakładów pracy, szkół, sklepów, powinien być także kościół, miejsce przymierza między Bogiem a nami. Gdzie będziemy mogli usłyszeć słowo prawdy, słowo podnoszące na duchu, pośród mnóstwa niepotrzebnych słów, które codziennie do nas docierają - mówił bp Kopiec.
Dodał, że jest pod wrażeniem wysiłku, jaki został włożony w budowę kościoła. - Niech wspomnienie tej dzisiejszej uroczystości będzie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj te mury przez uroczyste poświęcenie, namaszczenie świętym olejem, stają się własnością Pana - powiedział, apelując o szacunek dla świątyni. - Bo miejsce, które Pan sobie obrał, jest święte - powiedział.
- To jest jedna z piękniejszych uroczystości, jakie możemy przeżywać - powiedział o bogatej liturgii poświęcenia kościoła, pełnej wymownych symboli. Kościół początkowo pozostający w półmroku po zakończonych obrzędach poświęcenia rozbłysnął pełnym światłem.
Kościół w Lisowie został wybudowany w 1999 roku, poświęcony kilkanaście lat późnej Mira Fiutak / Foto Gość Wnętrze kościoła w Lisowie zostało zaprojektowane przez prof. Jana Rabieja. W ołtarzu złożone zostały relikwie św. Maksymiliana Kolbego. W prezbiterium na pierwszy plan wybija się Grupa Ukrzyżowania, rzeźby autorstwa dr. Henryka Fojcika.
Parafia w Lisowie powstała w 1982 roku, należy do najbardziej rozległych w diecezji, tworzy ją 15 miejscowości. Starania o budowę kościoła trwały długo, co w czasach komunistycznych nie było rzadkością. Pozwolenie na jego budowę otrzymano w 1983, prace zostały ukończone w 1999 roku.
O kościele w Lisowie także TUTAJ.