Do emisji wprowadziła go 13 października Poczta Polska. Uroczysta prezentacja odbędzie się dzisiaj po południu w Piekarach Śląskich.
Jego autorem jest Adam Kultys. Znaczek przedstawia cudowny wizerunek Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej czczonej w Piekarach Śląskich.
Początki kultu maryjnego w duchowej stolicy Śląska sięgają drugiej połowy XVII wieku. W 1683 roku do Pani Piekarskiej pielgrzymował król Jan III Sobieski. Tu prosił Maryję o pomoc dla wojsk, które prowadził pod Wiedeń.
Ważnym okresem w historii piekarskiego sanktuarium w Piekarach Śląskich byłą działalność ks. Jana Alojzego Ficka, budowniczego obecnej świątyni i działacza trzeźwościowego.
W 1925 roku prymas Polski, kard. August Hlond, przyozdobił cudowny wizerunek Mary koronami papieskimi. W roku koronacji powiedział: „Ludu śląski, ktokolwiek dochodził przyczyn twej głębokiej wiary, musi pójść do Piekar. Bez tego ani twej duszy zrozumieć, ani twojego życia religijnego ogarnąć”.
O wyjątkowym – duchowym i społecznym – znaczeniu sanktuarium w Piekarach świadczą przede wszystkim pielgrzymi stanowe. W ostatnią niedzielę maja pielgrzymują tam dziesiątki tysięcy mężczyźni. W sierpniu spotykają się kobiety.
Niestrudzonym pielgrzymem do Śląskiej Gospodyni był metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła. Od 1965 roku, niemal co roku, ze wzgórza kalwaryjskiego przemawiał do pielgrzymów. W 1983 r. nadał Maryi Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Opis znaczka:
Wartości: 5 zł,
nakład: 3 000 000 sztuk,
technika druku: rotograwiura,
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm,
papier: fluorescencyjny,
arkusz sprzedażny: 100 znaczków,
data wprowadzenia do obiegu: 13 października 2017 r.