Dzień skupienia zakonnicy z Podbeskidzia odprawili w Harmężach.
Spotkanie zorganizował powołany niedawno na stanowisko diecezjalnego referenta do spraw zakonów męskich franciszkanin konwentualny o. Piotr Cuber. Gościem duszpasterzy w habitach był bp Roman Pindel. - Jesteście kwiatem powołań zakonnych na tej ziemi - mówił zebranym biskup bielsko-żywiecki, który spotkał się z zakonnikami przy stole, a następnie przewodniczył koncelebrowanej przez nich Mszy św. w kaplicy klasztoru harmęskiego.
Dzień skupienia zorganizowali franciszkanie w Harmężach Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Dzień skupienia zakonnicy rozpoczęli wspólnym posiłkiem. Ta część spotkania była okazją do prezentacji placówek zakonnych. Franciszkanie reformaci mówili o prowadzonych działaniach duszpasterskich w Kętach i Cieszynie, pustelni w Jaworzynce i domu rekolekcyjnym w Koszarawie-Bystrej. Franciszkanie konwentualni prezentowali dynamicznie działający ośrodek formacyjny w Rychwałdzie i goszczące uczestników spotkania Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach.
Zebrani wysłuchali krótkich relacji o działalności parafialnej i edukacyjnej, prowadzonej przez salezjanów w Oświęcimiu, Szczyrku i Przyłękowie, o posłudze salwatorianów oraz pallotynów w Bielsku-Białej i ośrodkach rekolekcyjnych dominikanów i jezuitów w Korbielowie, Ustroniu i Czechowicach-Dziedzicach. Obecni byli również albertyni, którzy w Bulowicach prowadzą ośrodek dla bezdomnych.
Łącznie w diecezji bielsko-żywieckiej funkcjonuje prawie 30 domów zakonów męskich, w których przebywa ok. 150 ojców, braci oraz kleryków. Zakonnicy prowadzą 17 samodzielnych parafii.
Osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice - spotykają się z biskupem diecezjalnym tradycyjnie w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Od wielu lat jesienią - we wrześniu lub w październiku - przedstawiciele zakonów męskich odprawiają wspólny dzień skupienia, który stanowi również okazję do spotkania z biskupem bielsko-żywieckim oraz do prezentacji prowadzonych przez placówki zakonne dzieł. Inicjatorem jesiennych spotkań zakonników był bp Tadeusz Rakoczy. Tradycję tę podtrzymuje również bp Roman Pindel.