W bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbywa się wiele diecezjalnych uroczystości. To za sprawą sąsiedztwa kurii. Do historii przejdzie jako świątynia, w której modlił się św. Jan Paweł II...
Trudno tu zliczyć wszystkie budujące odpowiedzi na wyzwania współczesności. Symboliczne są serca z ciasta: towarzyszą odpustom i pomagają dzieciom wyjechać na parafialne kolonie.
Kaplica stałej adoracji Najświętszego Sakramentu, w której można przystąpić do spowiedzi w ciągu dnia, była tu otwarta znacznie wcześniej niż w innych świątyniach diecezji. - To wielkie dobrodziejstwo. Pojednania z Bogiem szukają tu wierni z niemal całej diecezji, a choć spowiadamy i w czasie dyżurów stałego konfesjonału, i przy czterech codziennych Mszach św., chętni nieraz czekają w kolejce - zaznacza ks. prał. Krzysztof Ryszka, dziekan i proboszcz w "Sercu".
Ks. prał. Krzysztof Ryszka, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Bielsko Biała I
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Katedra, bazylika?
Obszerna świątynia, potocznie nazywana: "przy dworcu", nie ma żadnego z tych tytułów, a jednak jest wyjątkowym kościołem, w którym znacznie częściej niż gdzie indziej odbywają się uroczystości o charakterze diecezjalnym, nabożeństwa z udziałem biskupów. Dzieje się tak za sprawą bliskiego sąsiedztwa kurii, a także usytuowanie w centrum miasta, niedaleko dworców.
W kościele "przy dworcu" szczególnie często odbywają się uroczystości o wymiarze diecezjalnym
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Parafia została wyposażona przez ks. inf. Emila Mroczka w świątynię, która jest w stanie sprostać wielu potrzebom, bo mamy duży kościół, kaplicę, kryptę na 300 osób i kilka sal, więc spotykają się tu różne grupy z całej diecezji, m.in. katecheci, Róże Różańcowe, Świecki Zakon Karmelitański, a ostatnio także tercjarze franciszkańscy - wylicza ks. prał. Ryszka.
Tu od 12 lat kończą swoją modlitwę uczestnicy bielskich procesji różańcowych, wędrujący przez miasto z katedry. W roku jubileuszu diecezji 13. procesja zmieniła kierunek i przeszła do katedry. Grupa wiernych angażuje się też w przygotowanie sierpniowych nocnych czuwań w intencji diecezji, organizowanych na Jasnej Górze, a także comiesięcznych Mszy świętych za ojczyznę. O tych i wielu innych inicjatywach piszą na łamach parafialnego miesięcznika "Z głębi Serca".
Papieskim śladem
- Tu klęczał św. Jan Paweł II - parafianie z dumą przyprowadzają swoich gości przed ołtarz, obok którego stoi krzyż. Jego podstawą jest kotwica, a napis na niej głosi, że tutaj modlił się w maju 1995 r. Płyta w posadzce wskazuje dokładnie to miejsce, a po kanonizacji parafianie często modlą się przed jego wizerunkiem, za jego wstawiennictwem, przy jego relikwiach.
O papieskim pobycie w parafii przypomina też kamienny obelisk tuż przy ulicy. Stąd papież skierował do bielszczan słynny apel: "Życzę temu miastu, aby w nim nigdy nie zabrakło miejsca dla Chrystusa...". Pod pomnikiem św. Jana Pawła II spotykają się m.in. w Dniu Papieskim. O północy z pierwszego piątku na pierwszą sobotę modlą się tam uczestnicy nocnych czuwań wynagradzających, kolejnej inicjatywy świeckich.
Chrześcijanie radośni
Nigdy nie brakowało tu tradycyjnych wspólnot modlitewnych, ze Strażą Honorową Serca Jezusowego czy dynamicznym Żywym Różańcem na czele, ale w odpowiedzi na znaki czasu powstają nowe. Raz w miesiącu spotyka się krąg biblijny, a spotkania "Lectio Divina" gromadzą coraz więcej osób, którym przewodzi ks. Sebastian Fajfer.
Umocnienia wiary i wspólnotowych więzi parafianie szukają nie tylko w historii. Pokazują co roku, że potrafią świetnie się razem bawić i świętować całymi rodzinami na parafialnych piknikach. Nad ich organizacją czuwa również ks. Fajfer, wspomagany przez pozostałych księży pracujących w parafii, którzy na piknikowych meczach nie szczędzą potu... Pojawiają się też muzycy, zapraszając na koncerty z uwielbieniem Pana, a obecnie rozpoczęły się cotygodniowe spotkania "Płomienie wiary", prowadzone przez szkołę nowej ewangelizacji Cyryl i Metody i ks. Przemysława Sawę.
Msze św. z Luckiem, czyli podopiecznym "Luce Areny" ks. Mateusza Dudkiewicza skutecznie przyciągają najmłodszych i ich rodziców. Przybywa członków Oazy i ministrantów, a coraz więcej młodych modli się tu we wspomnienie św. Stanisława Kostki. Budująca jest postawa młodzieży, często przystępującej do spowiedzi, a także wspaniałego zaangażowaniu księży wikarych. W ubiegłym roku dołączył do ich grona ks. Przemysław Gawlas. Z oddaniem posługę nadzwyczajnego szafarza Eucharystii pełni Marian Ponikiewski, wspomagany przez Jacka Zamarskiego.
- Mamy piękny kościół i wiele cennego dziedzictwa. Podziwiam parafian, że tak ofiarnie troszczą się o świątynię oraz o rozwijanie swego ducha wiary. Jestem dumny, że są tacy otwarci na potrzebujących, za których też modlą się w Godzinie Miłosierdzia - podkresla ks. prał. Ryszka.
Poniżej: wybrane galerie w wydarzeń w kościele i parafii najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.