Wybrzmiało "Siedem Bram Jerozolimy"
Wykonanie utworu "Siedem bram Jerozolimy" jest zawsze jest wielkim widowiskiem muzycznym Mira Fiutak /Foto Gość

Wybrzmiało "Siedem Bram Jerozolimy"

Brak komentarzy: 0

Mira Fiutak Mira Fiutak

GOSC.PL

publikacja 30.09.2017 00:28

Finałowy koncert zabrzańskiego festiwalu odbył się w poindustrialnej przestrzeni. Całość poprowadził Krzysztof Penderecki, twórca tego monumentalnego dzieła.

Plenerowy koncert odbył się w scenerii zabrzańskiej Sztolni "Królowa Luiza". Wieczorem 29 września zabrzmiała tam muzyka Krzysztofa Pendereckiego - jego wielka kompozycja „Siedem bram Jerozolimy”, napisana na specjalne zamówienie z okazji jubileuszu trzech tysiącleci Świętego Miasta. Siedem jej części nawiązuje do siedmiu bram prowadzących do starego miasta Jerozolimy.

Każde wykonanie tego utworu - napisanego na 5 solistów, duży chór, orkiestrę i głos recytatora - jest wielkim widowiskiem muzycznym. W Zabrzu wykonali go soliści: Iwona Hossa (sopran), Karolina Sikora (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor) i Piotr Nowacki (bas) oraz Sinfonietta Cracovia i Chór Filharmonii Krakowskiej, a całością dyrygował kompozytor.

Warstwa tekstowa utworu oparta jest na fragmentach Starego Testamentu, przede wszystkim Psalmów. W roli recytatora wystąpił aktor Sławomir Holland. Profesor Penderecki zdecydował, że cześć szóstą utworu zabrzańska publiczność usłyszy w języku hebrajskim, w jakim odbyło się jego prawykonanie w Jerozolimie w 1997 roku.

Wybrzmiało "Siedem Bram Jerozolimy"

Prof. Krzysztof Penderecki przed koncertem w Sztolni "Królowa Luiza" Mira Fiutak /Foto Gość

- To jest chyba jeden z moich najsławniejszych utworów ostatnich 30 lat, często wykonywany - powiedział K. Penderecki przed koncertem. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że ucieszył się, kiedy został poproszony o wykonanie „Siedmiu bram Jerozolimy” podczas tegorocznego festiwalu. Dodał, że przestrzeń, gdzie zabrzmi, ma bardzo dobrą akustykę. - W ostatnich latach Zabrze jest miejscem, gdzie odbywa się bardzo dobry festiwal. Cieszę się, że tu często powracam. Miasto, które chyba nie było nigdy w historii miejscem muzyki, stało się nim, bo jest tutaj świetna publiczność - zauważył kompozytor.

Koncert był finałowym wydarzeniem V Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. Towarzyszyła mu wystawa fotograficzna „Festiwal na piątkę”, przypominająca wyjątkowe chwile jego poprzednich edycji.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.