Podczas 33. ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze siedmioro naszych diecezjan złożyło uroczyste ślubowanie nowych doradców rodzin. Wciąż można także podjąć naukę w Studium Teologii Rodziny, które tę posługę pozwala rozpocząć.
- 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Częstochowy oraz jesienna sesja duszpasterstwa rodzin zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, w tym roku poświęcone były dwóm głównym tematom: pierwszy, to dyskusja na temat sposobu głoszenia Ewangelii rodziny w duszpasterstwie, a drugi - szeroko rozumiane działania na rzecz ochrony małżeństwa i rodziny przed dramatem rozwodu, podejmowane również we współpracy z organizacjami samorządowymi i państwowymi - mówi ks. Tomasz Gorczyński, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Zakończeniem sesji a zarazem rozpoczęciem pielgrzymki rodzin była odprawiona w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup Jan Wątroba, przewodniczący rady ds. rodziny KEP, natomiast kazanie wygłosił ks. Przemysław Drąg dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
Małżeństwa, rodziny i doradcy rodzinni na Jasnej Górze
Marek Wójcik
Po Mszy świętej w sali o. A. Kordeckiego odbył się koncert, który był zarazem świadectwem członków zespołu "Moja Rodzina". Droga Krzyżowa na wałach, a po niej Apel Jasnogórski zakończyły pierwszy dzień pielgrzymki.
Niedzielę rozpoczęło spotkanie w sali o. A. Kordeckiego na temat: "Wychowanie dzieci i młodzieży - nowa podstawa programowa WDŻ". Po spotkaniu tysiące małżeństw uczestniczyły we Mszy Świętej na szczycie. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur z diecezji ełckiej.
Pod koniec liturgii nowi doradcy rodzinni złożyli swoje zawierzenia Matce Bożej. Wśród ich było siedmioro nowych doradców z diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przybyli na uroczystość z całymi rodzinami. Po Mszy Świętej, składający ślubowanie nowi diecezjalni doradcy z naszej diecezji i ich najbliżsi spotkali się z diecezjalną parą - Markiem i Renatą Wójcikami - na wspólnej agapie.
- Studium Teologii Rodziny ukończyło w tym roku 20 absolwentów, z czego 13 podjęło posługę doradcy rodzinnego (wśród nich są cztery małżeństwa) - siedmioro złożyło uroczysty Akt Zawierzenia Doradcy Rodzinnego na Jasnej Górze. Wszyscy wkrótce podejmą posługę w poradniach rodzinnych w parafiach, będą także prowadzili nauki dla narzeczonych. Większość z nich, to młodzi ludzie, którzy niedawno założyli rodzinę, ale i tacy, którzy mają kilka, kilkanaście lat małżeństwa, także doradczynie ze starszymi dziećmi.
Renata i Marek Wójcikowie z diecezjalnego duszpasterstwa rodzin
Marek Wójcik
- Bardzo nas cieszy, że mamy aż tylu nowych doradców - podkreśla M. Wójcik. - Część naszych posługujących doradców jest w wieku emerytalnym, a jednak są tematy, które lepiej poprowadzą ludzie młodzi. Oczywiście starszych nie "eliminujemy"! Mają bardzo ważne doświadczenie, którego nie możemy nie wykorzystać - także w rozmowach z narzeczonymi. Bo są tematy, które podczas spotkań dla nich lepiej poprowadzą starsi doradcy - to zagadnienia dotyczące życia w małżeństwie psychologii, relacji. Młodzi natomiast lepiej opowiedzą jak realizować we współczesnym świecie na przykład naturalne planowanie rodziny.
Naszych diecezjan nie zabrakło wśród składających uroczyste ślubowanie doradców
Marek Wójcik
Jak informuje Marek Wójcik, wciąż można zostać słuchaczem Studium Teologii Rodziny w Bielsku-Białej. Umożliwia ono zdobycie wiedzy i formacji dotyczącej całokształtu zagadnień życia małżeńskiego i rodzinnego. Celem Studium jest kształcenie w zakresie katolickiego nauczania na temat rodziny, w tym teologii rodziny i antropologii a także etyki, biomedycyny, pedagogiki, socjologii, prawa i psychologii rodziny.
- Studium przygotowuje również katolików świeckich do prowadzenia - w imieniu i pod przewodnictwem Kościoła - nauczania i działalności prorodzinnej, to znaczy poradni rodzinnych, nauk przedślubnych, katechez i spotkań poświęconych problematyce rodziny. Słuchaczami mogą być przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni, studenci kończący studia, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki. W miarę wolnych miejsc, zapraszamy również absolwentów szkół średnich (po maturze) zainteresowanych problematyką rodzinną - informuje M. Wójcik.
Zajęcia obejmują między innymi: etykę ogólną, etykę małżeńską, zagadnienia z biblistyki, prawa kanonicznego i cywilnego, psychologii, socjologii i medycyny. Słuchacze poznają również metody naturalnego planowania rodziny.
Zajęcia trwają 2 lata (4 semestry). Wykłady i ćwiczenia odbywają się przeważnie w I sobotę każdego miesiąca (od września do czerwca) w godz. 8.00-17.00
Terminy zajęć w roku akademickim 2017/2018: 2 września, 7 października, 4 listopada, 2 grudnia, 13 stycznia, 3 lutego, 3 marca, 7 kwietnia, 12 maja, 2 czerwca.
Dla słuchaczy II roku przewidziane są dodatkowe ćwiczenia przygotowujące do prowadzenia katechez prorodzinnych w szkołach, ćwiczenia z prawidłowej komunikacji interpersonalnej oraz ćwiczenia z interpretacji metod naturalnego planowania rodziny. Po ukończeniu Studium słuchacze uzyskują dyplom ukończenia, a dla podjęcia katolickiego nauczania i poradnictwa rodzinnego mogą uzyskać misję kanoniczną biskupa ordynariusza. Mogą także uzyskać dyplom nauczyciela naturalnego planowania rodziny.
Więcej informacji na temat samego studium, pod linkami:
http://diecezja.bielsko.pl/dla-rodziny/informacje-o-studium/
http://diecezja.bielsko.pl/dla-r…/informacje-dla-kandydatow/