30 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej, tysiąc metrów torów do ekspozycji taboru oraz maszyn i urządzeń torowych - w sumie 700 wystawców z 25 krajów.
26 września rozpoczęły się 12. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2017 w Gdańsku. W inauguracji wzięli udział m.in. przewoźnicy, dostawcy technologii, producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Patronat honorowy nad imprezą objął minister infrastruktury i budownictwa.
To największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie branży transportu szynowego i drugie co do wielkości oraz znaczenia targi kolejowe w Europie. Impreza odbywa się w halach wystawienniczych Amber Expo. Producenci prezentują tam zarówno nowinki technologiczne zastosowane w powstających już pojazdach, ale także propozycje, które mogą stać się rozwiązaniami przyszłości.
Targi to również okazja do dyskusji, wymiany doświadczeń i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla infrastruktury, systemu zarządzania transportem i technologii wyposażenia taboru. Podczas ponad 40 wydarzeń - debat, seminariów, konferencji i prezentacji w międzynarodowym gronie - poruszane będą najbardziej aktualne, priorytetowe dla branży tematy.
W konferencji otwierającej targi wziął także udział abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański
Justyna Liptak /Foto Gość
- Tak liczny udział najważniejszych przedstawicieli branży to szczególny powód do satysfakcji - mówi Andrzej Kasprzak, prezes Zarządu MTG SA. - Cieszymy się ze stale rosnącego zainteresowania uczestnictwem w targach Trako i coraz bardziej profesjonalnego ich programu. To zasługa Rady Programowej, ale także wyznacznik atrakcyjności naszego rynku spod znaku branży kolejowej i tramwajowej. Tegoroczna, rekordowa pod względem uczestnictwa edycja targów to także duże wyzwanie dla nas, organizatorów, ale jesteśmy pewni, że uczestnicy Trako będą w pełni usatysfakcjonowani pobytem w Amber Expo - dodaje.
Tegoroczna taborowa ekspozycja wystawiennicza zapowiada się bardzo ciekawie. Nowosądecki Newag zaprezentuje 2 pojazdy - Impuls II z obniżoną podłogą, zbudowany dla włoskiego przewoźnika, oraz lokomotywę Griffin. Bydgoska Pesa pokaże m.in. elektryczną Gamę Marathon z dojazdowym silnikiem spalinowym.
Również Stadler Polska zaprezentuje dwa pojazdy Flirt. Będzie można obejrzeć także kilka zmodernizowanych wagonów PKP Intercity oraz nowy pociąg spalinowy Link, kupiony przez Polregio.
Po raz pierwszy w czasie targów odbędzie się Dzień Kariery. - To z inicjatywy Rady Programowej do agendy Trako dołączył ten nowy projekt, w czasie którego wystawcy zaprezentują oferty pracy, staży i praktyk - podkreślił A.Kasprzak. Dzień Kariery odbędzie się 29 września.
Targi Trako potrwają do 29 września. Ekspozycje można zwiedzać w godz. 10-17. Koszt biletu wynosi 15 zł. Zwiedzanie ekspozycji taborowej jest bezpłatne.