Poznanie piękna muzyki liturgicznej - to cel, który już od kilku dni towarzyszy prawie 350 osobom uczestniczącym w Warsztatach Muzyki Niezwykłej.
Na wydarzenie organizowane przez fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny do Krakowa przyjechały osoby z całej Polski, ale nie tylko. Nie brakuje także uczestników z Litwy, Białorusi, Włoch czy Niemiec.
Warsztaty trwające od 14 do 20 sierpnia podzielone są na bloki z różnymi sekcjami przeprowadzanymi na poszczególnych poziomach zaawansowania: śpiew wielogłosowy, prowadzenie scholi, chorał gregoriański czy lekcje mistrzowskie wokalne i organistowskie, które prowadzą Divna Ljubojević i Tomasz Orlow.
Uczestnicy dominikańskich szkoleń zaznaczają, że są one wyjątkową przestrzenią działania na rzecz muzyki liturgicznej. - Te pieśni idą w świat. To wyjątkowa okazja, by nauczyć się czegoś nowego i przekazać to dalej. To, co ze mną po tych kilku dniach zostanie, to niesamowite doświadczenie Bożej obecności w śpiewie. I przeświadczenie, że ludzie są tu nie po to, by koncertować, ale modlić się, śpiewając - opowiada Anna z Poznania.
- Bardzo ważne były dla mnie indywidualne konsultacje. Usłyszałam, nad czym mam pracować, i zapewniono mnie, że mogę śpiewać. Że mam ten głos. W dodatku głoszone katechezy są doskonałym uzupełnieniem technicznej strony szlifowania swoich umiejętności - przyznaje Agata z Warszawy.
Wśród prowadzących zajęcia znaleźli się m.in. Piotr Pałka, Dawid Kusz OP, Urszula Rogala, Rafał Maciejewski czy Sławek Witkowski. Warsztaty z emisji głosu prowadzi Elżbieta Wtorkowska.
- Warto dbać o technikę wokalną - głos jest najpiękniejszym instrumentem, którym można przekazać bardzo wiele. Duże zainteresowanie warsztatami dowodzi tego, że wierni szukają miejsc, by się szkolić i poszerzać swój repertuar. Ludzie chcą śpiewać coraz piękniej - i trzeba im w tym pomagać - zaznacza E. Wtorkowska, profesor Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
W tym roku pierwszy raz wydarzeniu towarzyszył Festiwal Muzyki Niezwykłej, podczas którego zarówno uczestnicy zajęć, jak i osoby postronne, mogły uczestniczyć w koncertach europejskich sław sakralnej muzyki dawnej, takich jak Alamire czy Floripari & Perfugium. - To pokazuje, że w Kościele jest wielkie bogactwo muzyczne i że można go słuchać także na co dzień - ocenia Ola z Warszawy.
Jak podkreśla Michał Wsiołkowski z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, warsztaty nie mają być tylko sztuką dla sztuki. - Chcemy, by uczestnicy przekazali do swoich parafii to, czego się nauczą i zaczerpną podczas zajęć. Aby doświadczenia, którymi się tutaj budują, przenieśli do swojej codzienności, by liturgia w Kościele była coraz piękniejsza - wyjaśnia.