- Charyzmat Ruchu Światło-Życie jest mi bardzo bliski, ja się z nim identyfikuję - wyznał bp Piotr Greger podczas Mszy św. w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem. Uroczystość była kulminacją obchodów 25-lecia Oazy w diecezji.
W niedzielę Trójcy Przenajświętszej, 11 czerwca, niemal wszystkie miejsca w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem wypełnili dzieci, młodzież i dorośli Oazy, małżeństwa Domowego Kościoła z całej diecezji, a także uczestnicy pierwszego Marszu dla Życia i Rodziny w Żywcu, który poprzedził Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie (relację z marszu znajdziecie TUTAJ). Święto było kulminacją obchodów 25-lecia Ruchu Światło-Życie w diecezji bielsko-żywieckiej oraz 30. rocznicy śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego.
Najmłodsi dzielnie towarzyszyli rodzicom w Żywcu
Urszula Rogólska /Foto Gość
Przed spotkaniem w amfiteatrze wszystkich rozśpiewał zespół "Kamień na kamieniu" z parafii św. Małgorzaty w Kamienicy. Kiedy na miejsce dotarli uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, rozpoczęła się Msza św., sprawowana pod przewodnictwem bpa Piotra Gregera przez duszpasterzy wspólnot oazowych.- z pierwszym diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie ks. prałatem Marcinem Aleksym, jego następcą ks. Ryszardem Piętką, a także diecezjalnymi moderatorami Domowego Kościoła - ks. Jerzym Musiałkiem i obecnym - ks. Jackiem Moskałą.
W homilii bp Greger zaznaczył iż całe życie chrześcijańskie - od chrztu, po kres, toczy się pod znakiem obecności Trójcy Świętej: - O świcie życia zostaliśmy ochrzczeni w "Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", a u jego ziemskiego kresu wielokrotnie padną słowa przyzywające Świętą Trójcę.
Oazowe święto stało sie także świętem rodzin diecezji
Urszula Rogólska /Foto Gość
W całym życiu, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, udziałem człowieka stają się sakramenty. W przeszłości, w imię Trójcy zaczynały się kontrakty, wyroki i wszelkie ważne akty życia cywilnego i religijnego. Biskup zachęcił, by "uchwycić wielką i cudowną naukę życiową, jaka płynie z prawdy o Trójcy": - Tajemnica ta jest najwyższą afirmacją, że możemy być różni, jeśli chodzi i posiadane cechy, a zarazem równi pod względem godności. To jest lekcja na temat tego, że można się różnić kolorem skóry, kulturą, płcią, rasą czy religią, a jednak dzielić tę samą godność osoby ludzkiej.
Do Żywca przyjechały rodziny Domowego Kościoła z całej diecezji
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ksiądz biskup podzielił się także osobistym świadectwem formacji oazowej, którą odkrył w początkach ósmej klasy szkoły podstawowej: - Nie mam najmniejszej wątpliwości, że Ruch Światło-Życie dał mi solidne podstawy do odczytania drogi mojego powołania. Przekraczając mury seminarium duchownego, jako alumn brałem udział w pracach kleryckiego zespołu oazowego i co roku posługiwałem w czasie rekolekcji wakacyjnych jako animator, akolita, diakon i jako prezbiter - mówił bp Greger, który był moderatorem rekolekcji KODA, moderatorem KAMUZO i rekolekcji wakacyjnych Domowego Kościoła. - Charyzmat Ruchu Światło-Życie jest mi bardzo bliski, ja się z nim identyfikuję, jest to droga duchowego wzrastania będąca obecna w moim życiu od wczesnych lat młodzieńczych aż po dzień dzisiejszy. Mogę dziś bez żadnej przesady powiedzieć, że jestem człowiekiem wychowanym i trwającym w Ruchu, będącym owocem powiewu Ducha Świętego, a następnie zaprojektowanym przez sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego.
Fragment homilii księdza biskupa, w której mówił on o swojej oazowej formacji znajdziecie na str. 2 tego tekstu, TUTAJ.
Przedstawiciele wspólnot oazy młodzieżowej na święcie w Żywcu
Urszula Rogólska /Foto Gość
Pod koniec Eucharystii biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa animatorom i moderatorom siedemnastu wakacyjnych oaz rekolekcyjnych wspólnot dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin, a także wręczył im świece, zapalone od światła świecy Oazy Wielkiej, które zapłonęło tydzień temu w Krościenku.
Po Mszy św. jej uczestnicy mogli posilić się na stoiskach przygotowanych przez wspólnoty oazowe przed amfiteatrem, odwiedzić stoiska diakonii diecezjalnych i wspólnot ewangelizacyjnych z Żywiecczyzny, zagrać w planszówki. Najmłodsi harcowali na dmuchańcach i ściance wspinaczkowej, próbowali tworzyć ogromne bańki mydlane, ustawiali się w długiej kolejce do malowania twarzy.
Z kolei młodzież wzięła udział w turnieju (sportowym, rekreacyjnym i wiedzowym) o Puchar Moderatora Diecezjalnego. Zdobyła go wspólnota z Bielska-Białej Wapienicy, a za nią uplasowały się grupy z Buczkowic i Łodygowic.
Na scenie do wspólnego śpiewania "Piosenek Roku" z wybranych lat minionego 25-lecia, a jednocześnie uwielbienia Pana Boga, zachęcały zespoły "Dzień Dobry" i "Kamień na Kamieniu".
Duszpasterze oazowi z calej diecezji sprawowali Eucharystię z bp. Piotrem Gregerem
Urszula Rogólska /Foto Gość