- Czego szukamy w kościele? Czy spodziewamy się zobaczyć show na Mszy św.? - pytał w homilii skierowanej do młodzieży ks. Jakub Bartczak, najpopularniejszy polski hiphopowiec w sutannie. Do Turzy Śl. przyjechał z Wrocławia.
Noc Pokuty i Wynagrodzenia za Grzechy dla młodych odbyła się w Śląskiej Fatimie w Turzy Śląskiej z soboty 29 kwietnia na niedzielę 30 kwietnia. Był to to kolejny etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2019 r. w Panamie. Była to również okazja odwiedzenia śląskiego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. W tym roku mija 100 lat od objawień w Portugalii.
Homilię wygłosił ks. Jakub Bartczak. Rozpoczął, jak na hiphopowca przystało, utworem, który pierwotnie miał wykonać ze zgromadzoną młodzieżą, jednak - jak się okazało - ta wśród zgromadzonych pielgrzymów była w zdecydowanej mniejszości.
Dalej skonfrontował dwie postaci: Maryję, Jej cichość i pokorę serca, oraz Kleofasa z jego oczekiwaniami stawianymi Bogu. - Jakie jest nasze uczestnictwo we Mszy Świętej? Czy jesteśmy tu z miłości jak Maryja, czy oczekujemy show? Czy przychodzimy do kościoła po promocję, jak do marketu, czy po to, by doświadczyć miłującego Boga? - pytał.
- Jesteśmy tak bardzo pochłonięci codziennością, że nie widzimy tego, iż Bóg nas kocha. Można cały czas trzymać się ludzkich spraw, ale one potrafią przysłaniać to, co piękne i głębokie. Maryja jest nauczycielką słuchania. Uczy nas rozkochiwać się w Bogu - dodał.
Na Noc Pokuty dla młodych przyjechała m.in. 20-osobowa grupa z parafii św. Stanisława z Marklowic wraz z ks. Maciejem Michałkiem. - Jesteśmy grupą bierzmowańców i młodzieżą oazową, chcieliśmy razem spędzić ten czas i przede wszystkim przeżywać to wydarzenie z młodzieżą z archidiecezji katowickiej - mówi Sylwia Molitor.
Noce Pokuty odbywają się w sanktuarium z 29. na 30. dnia każdego miesiąca. Biorą w nich udział rzesze wiernych z diecezji i pątnicy, którzy przybywają do świątyni z różnych części Polski. Czuwanie kończy się po północy procesją z figurą Matki Bożej z Syrakuz na Sycylii.
Jest również wspólny Różaniec i Eucharystia, a także okazja do spowiedzi. Pielgrzymi odwiedzający Turzę Śląską otrzymują wiele łask i uzdrowień.