Parlament Europejski uchwalił w czwartek przepisy w sprawie hurtowych rynków w roamingu w Unii Europejskiej. Regulacje umożliwią zniesienie w połowie roku opłat za roaming dla użytkowników telefonów komórkowych w UE.
Nowe rozporządzenie ma wprowadzić limity stawek, które operatorzy telefonii komórkowej mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług roamingowych. Pułapy dotyczą połączeń głosowych, SMS-ów i korzystania z danych.
"Zniesienie roamingu to nasz wspólny sukces. (...) Do mieszkańców Unii Europejskiej musi dotrzeć informacja, że nie muszą się już obawiać nadmiernych kosztów związanych z korzystaniem z telefonów za granicą. 15 czerwca to będzie data wyjęcia kolejnej cegiełki z barier, które ciągle jeszcze dzielą Europę" - powiedziała PAP zajmującą się tą sprawą europosłanka Róża Thun (PO).
Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że aby doszło do tego ważnego dla europejskich konsumentów wydarzenia, konieczne było wcześniejsze ustalenie nowych reguł obowiązujących na rynku hurtowym, na których rozliczają się między sobą operatorzy komórkowi z państw członkowskich.
Zgodnie z rozporządzeniem hurtowe stawki w roamingu mają być o 90 proc. niższe niż obecnie, co pozwoli operatorom na oferowanie użytkownikom usług roamingowych bez obciążania ich dodatkowymi opłatami. Od 15 czerwca maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro.
Negocjatorom, którzy pracowali nad tymi przepisami, dużo trudności przysporzyło ustalenie maksymalnych pułapów opłat za transmisję danych. Niektóre państwa obawiały się, że w wyniku ingerencji może dojść do podwyższenia taryf krajowych. "Wynik negocjacji z Radą należy ocenić jako rozsądny kompromis - wysokość wynegocjowanych stawek rozliczeniowych daje pewność utrzymania cen krajowych na niezmienionym poziomie" - ocenił w komentarzu dla PAP Krasnodębski.
Od 15 czerwca ceny za przesył danych spadną do 7,7 euro za gigabajt (obecnie stawki wynoszą około 50 euro za GB), od 1 stycznia 2018 roku maksymalna opłata ma wynosić 6 euro za GB i będzie spadać o 0,5 euro co roku, by z początkiem 2022 roku wynieść 2,5 euro za GB. Początkowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca limitów hurtowych stawek za przesyłanie danych w roamingu wynosiła 8,5 euro za GB.
KE co dwa lata będzie składać sprawozdanie z funkcjonowania tych przepisów i, jeśli będzie to konieczne, proponować nowe. Rozporządzenie ma wejść w życie przed 15 czerwca, bo tego dnia zlikwidowane zostaną opłaty roamingowe dla klientów sieci komórkowych w UE. Oznacza to, że np. na tegorocznych wakacjach za granicą nie zapłacimy za rozmowy telefoniczne więcej, niż płacimy w kraju.
Aby plan ten mógł być zrealizowany, KE zobowiązała się do przeglądu hurtowych rynków w roamingu, czyli stawek, jakie za połączenia płacą sobie wzajemnie operatorzy. To, że klienci będą płacili od tego roku za połączenia takie same stawki zarówno w kraju, jak i za granicą, nie oznacza bowiem, że nie będzie z tego tytułu rozliczeń między firmami.
Zdaniem Róży Thun teraz trzeba szybko iść dalej i jak najszybciej znieść nieuzasadnione geoblokowanie i doprowadzić do obniżenia kosztów komórkowych połączeń międzynarodowych. "Tak krok po kroku budujemy wspólną Europę" - oceniła eurodeputowana.