- Dziś powstaje największa spółka węglowa w Unii Europejskiej. To ogromna szansa dla polskiego górnictwa, polskiej gospodarki i dla regionu - przyznał minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Fuzja Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego nastąpiła w piątek 31 marca.
- Na połączeniu obu spółek zyska branża, obie spółki, ale przede wszystkim ich pracownicy. Silna firma to stabilne miejsca pracy, więcej pieniędzy na inwestycje i szersze rynki zbytu - przekonywał minister. Jego zdaniem połączenie ma ugruntować silną pozycję PGG na rynku.
Do PGG trafią wszystkie kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (mowa o kopalniach Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek).
Polska Grupa Górnicza zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ponad 1 mld zł. W planie inwestycyjnym, jak podaje ministerstwo energii, są między innymi:
Wiceminister Grzegorz Tobiszowski zwrócił uwagę, że połączenie PGG i KHW to kolejny etap reformy sektora. Stwierdził też, że dzięki podjętym działaniom restrukturyzacyjnym PGG zaczyna przynosić zyski.
- Dzięki naszym działaniom dziś możemy z optymizmem patrzeć na przyszłość sektora. Połączenie KHW i PGG to ważny krok dla górnictwa węgla kamiennego, dla Śląska i polskiej gospodarki. Kolejne wciąż przed nami - podsumował.
W piątek 31 marca, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, do SKR trafiła część kopalni "Wieczorek" KHW. Obejmuje ona szyby Poniatowski i Wschodni,
Do SRK przekazano również 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego. Skorzystają oni z rozwiązań osłonowych, 330 osób z jednorazowych odpraw pieniężnych, 264 - z urlopów górniczych, natomiast 3 osoby podjęły pracę w SRK.
Porozumienie społeczne w sprawie fuzji PGG z KHW podpisano 1 marca. Zgodnie z nim wszyscy pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego mają gwarancję pracy w Polskiej Grupie Górniczej. Wynagradzani będą na zasadach obowiązujących w PGG.