Na dwa tygodnie do Zielonej Góry trafi ołtarz "Światło Pojednania i Pokoju", który był używany podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Obecnie ołtarz peregrynuje po Polsce, gromadząc wiernych na modlitwie o pokój.
Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” trafi do kościoła pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 31 stycznia i zostanie tam do 13 lutego.
- Codzienne czuwania przy ołtarzu poprowadzą poszczególne zielonogórskie parafie. Specjalną intencją tej modlitwy będzie prośba o pokój na świecie, w ojczyźnie, w rodzinach i w ludzkich sercach zgodnie z wezwaniem wystosowanym przez papieża Franciszka w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Pokoju - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Oto fragment tego orędzia: „Starajmy się, poprzez modlitwę i działania, stawać się ludźmi, którzy wygnali przemoc ze swego serca, słów i gestów oraz budować wspólnoty bez przemocy, które troszczą się o wspólny dom”.
Codzienne czuwania będą rozpoczynać się o godz. 15.00, a kończyć o 21.00. W programie czas na indywidualną i wspólnotową modlitwę, spowiedź św. i Msza św.
Do wspólnej modlitwy przed ołtarzem „Światło Pojednania i Pokoju” wezwał wiernych diecezjan bp Tadeusz Lityński. Jego specjalny komunikat jest dziś odczytywany we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Biskup diecezjalny zapowiedział również, że podczas modlitewnych wieczorów będą zbierane ofiary, które za pośrednictwem diecezjalnej Caritas trafią do ludzi dotkniętych tragedią wojen na świecie.
Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” został zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. Poświęcił go Ojciec Święty Franciszek.
Sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie docelowo trafi ołtarz, jest miejscem objawień Matki Bożej.