Abp senior Damian Zimoń oraz bp Marek Szkudło uczestniczyli w nabożeństwie w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Przewodniczył mu bp Marian Niemiec z diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Na wspólnym nabożeństwie w kościele ewangelicko-augsburskim spotkali się przedstawiciele duchowieństwa Kościołów chrześcijańskich obecnych na terenie archidiecezji katowickiej, jak i diecezji sosnowieckiej, oraz wierni świeccy.
- Gromadzimy się, aby wspólnie modlić się o jedność - mówił bp Niemiec na rozpoczęcie nabożeństwa. Wskazał, że tegoroczne hasło i tematykę tygodnia ekumenicznego przygotowali chrześcijanie z Niemiec.
- Nie jest to przypadkowe. Wszak w tym roku obchodzimy jubileusz 500-lecia reformacji, która została zapoczątkowana w Niemczech (…). Po raz pierwszy jubileusz reformacji będzie obchodzony ekumenicznie. We wprowadzeniu w tematykę tygodnia czytamy: „Biorąc pod uwagę fakt, że reformacja oznaczała również bolesny podział chrześcijaństwa zachodniego, jest to bardzo znaczące osiągnięcie” - dodał.
Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił abp senior Damian Zimoń. Wspomniał jak w Wigilię Bożego Narodzenia 1968 roku złożył życzenia wspólnocie ewangelickiej. - Od tego spotkania rozpoczęły się kontakty bardzo serdeczne z gminą ewangelicką - mówił.
Abp senior wspomniał też o tajemnicy pojednania. - Jest to dar Boga przeznaczony dla całego stworzenia. Już w Starym Testamencie wyznawcy Boga prawdziwego oczekiwali pojednania. Dokonało się ono w sposób ostateczny przez Jezusa Chrystusa (…). Skutkiem pojednania w Chrystusie jest odpuszczenie grzechów - powiedział.
Nabożeństwo ekumeniczne było sprawowane według liturgii luterańskiej.
W czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przedstawiciele duchowieństwa oraz wiernych świeckich poszczególnych Kościołów chrześcijańskich spotykają się na wspólnych nabożeństwach sprawowanych w kościołach i kaplicach różnych wyznań. Przewodniczą im biskupi i prezbiterzy wspólnot goszczących chrześcijan na modlitwie.