Ruch Dzieci Maryi to jedna z najpopularniejszych grup działających na terenie archidiecezji katowickiej. 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, przypada ich patronalne święto.
Historia wspólnoty w polskim Kościele rozpoczęła się 24 maja 1978. Właśnie wtedy ksiądz prał. Jan Morcinek na prośbę katowickiego biskupa Herberta Bednorza założył znany dziś wszystkim ruch. Już w pierwszym roku powstania wspólnoty dziewczynki wyjechały na rekolekcje, podczas których poznawały swoją wiarę.
– Obecnie wspólnota liczy kilka tysięcy członków. Poza archidiecezją katowicką działa jeszcze na terenie sześciu innych – mówi ks. Morcinek. Większość grupy stanowią dziewczynki w wieku od 7 do 15 lat. Ale są też chłopcy. Przez aktywne uczestniczenie w życiu religijnym parafii, udział w spotkaniach i rekolekcjach dzieci realizują podstawowy cel: nawiązują głęboką więź z Matką Bożą i przybliżają się do Chrystusa.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wspólnota Dzieci Maryi obchodzi swoje patronalne święto. To oznacza, że w większości parafii naszej archidiecezji "maryjki" odnowią dzisiaj Akt Oddania Niepokalanej. Wiele z nich po raz pierwszy przyjmie też uroczyście medalik i zostanie przyjętych do ruchu.
Korzenie wspólnot maryjnych sięgają 1830 roku. Właśnie wtedy Matka Boża ukazała się Katarzynie Labouré po tym, jak po licznych przeciwnościach wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Matka Boża prosiła ją, by na całym świecie szerzyła pobożność maryjną i wykonała Cudowny Medalik. Dzisiaj jest on doskonale znany wszystkim, a szczególnie Dzieciom Maryi.
Jednym z przejawów pobożności maryjnej była chrześcijańska formacja dzieci i młodzieży. Owocem objawień maryjnych było m.in. powstanie Sodalicji Mariańskiej. Działała ona także w Kościele w Polsce.
Kolejny rozkwit grup maryjnych nastąpił po Soborze Watykańskim II. Ojcowie soborowi przypomnieli wówczas o ogromnej roli Maryi, ogłaszając ją Matką Kościoła.