Federalny Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz urządzania imprez w Wielki Piątek w Bawarii.
Sędziowie z Karlsruhe uwzględnili złożoną przez "Federację na rzecz wolności intelektualnej" (Bund für Geistesfreiheit) skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Grupa reprezentuje interesy osób bezwyznaniowych i dąży do totalnego rozdziału państwa od Kościoła. To oni zorganizowali w 2007 roku w Wielki Piątek imprezę w teatrze w Monachium. Zaplanowana wtedy na koniec impreza "Heidenspaß-Party" była zabroniona. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że niesłusznie. Pomimo że zgodnie z ustawą Wielki Piątek powinien być chroniony, jako tzw. "cichy dzień".
W Bawarii tzw. "ciche dni" dotyczącą m.in. Wigilii czy Wszystkich Świętych. Imprezy mogą być organizowane tylko, gdy zachowują odpowiednią powagę. Rygorystyczne reguły dotyczą przede wszystkim Wielkiego Piątku. Nie mogą być organizowane wtedy żadne wydarzenia sportowe i muzyczne. Zniesienie zakazu organizowania takich imprez było możliwe dla innych dni, ale nie Wielkiego Piątku. Teraz Trybunał Konstytucyjny uznał zakaz za bezpodstawny. W związku z tym prawo w Bawarii musi się zmienić.
Co prawda w decyzji uwzględnia się, że pewne święta chrześcijańskie powinny być chronione i mieć zagwarantowany spokój.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza, że teraz każda impreza może mieć miejsce w Wielki Piątek. Jednak "Heidenspaß-Party" musiałaby się odbyć, ponieważ organizatorom nie chodziło tylko o zabawę czy interesy handlowe.