107,6 FM

Franciszek: Cały Kościół jest wdzięczny Ratzingerowi

„Głębia myśli Josepha Ratzingera, solidnie wsparta na Piśmie św. i nauce Ojców Kościoła, zawsze karmiąca się wiarą i modlitwą pomaga nam być otwartymi na perspektywę wieczności, nadając w ten sposób sens również naszej nadziei i ludzkim trudom. Jego jest myśl jest owocnym Magisterium, które potrafiło skupić się na podstawowych punktach odniesieniach życia chrześcijańskiego, osobie Jezusa Chrystusa, miłości, nadziei, wierze. I cały Kościół będzie zawsze jemu za nią wdzięczny” – powiedział Ojciec Święty podczas uroczystości wręczenia nagrody Josepha Ratzingera. Otrzymali ją w tym roku ks. prałat Inos Biffi z Włoch i prawosławny teolog Ioannis Kourempeles z Grecji.

W swoim przemówieniu Franciszek zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest też okazją, by wyrazić wielką miłość i wdzięczność papieżowi-seniorowi, który nadal towarzyszy Kościołowi swoją modlitwą. Wyraził też uznanie dla organizatorów kończącego się dzisiaj na rzymskim „Augustianum” sympozjum na temat eschatologii. Przypomniał, że tematyka ta odgrywała ważną rolę w pracy teologicznej Josepha Ratzingera, najpierw jako profesora, następnie prefekta Kongregacji Nauki Wiary i wreszcie w nauczaniu papieskim. W tym kontekście Ojciec Święty przypominał głębokie rozważania zawarte w encyklice „Spe salvi”.

Obecny Następca św. Piotra wskazał na fundamentalne znaczenie eschatologii w refleksji nad sensem życia ludzkiego i nad senesem dziejów, by nie być zamkniętym w perspektywie materialistycznej, czy jedynie doczesnej. Przypomniał znaczenie zakończonego przed kilkoma dniami Jubileuszu Miłosierdzia i protokołu – według którego będziemy sądzeni, zawartego w 25 rozdziale Ewangelii wg. św. Mateusza: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić…” (Mt 25,35).

„Głębia myśli Josepha Ratzingera, solidnie wsparta na Piśmie św. i nauce Ojców Kościoła, zawsze karmiąca się wiarą i modlitwą pomaga nam być otwartymi na perspektywę wieczności, nadając w ten sposób sens również naszej nadziei i ludzkim trudom. Jego jest myśl jest owocnym Magisterium, które potrafiło skupić się na podstawowych punktach odniesieniach życia chrześcijańskiego, osobie Jezusa Chrystusa, miłości, nadziei, wierze. I cały Kościół będzie zawsze jemu za nią wdzięczny” – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty złożył też gratulacje tegorocznym laureatom nagrody Josepha Ratzingera - 82-letniemu ks. prałatowi Inosowi Biffiemu oraz 51-letniem greckiemu teologowi prawosławnemu, Ioannisowi Kourempelesowi. Zaznaczył, że w przypadku pierwszego jest ona wyrazem uznania za dzieło całego życia, zaś drugiego docenienia jakości pracy teologicznej i zainteresowania dziełem Josepha Ratzingera. Wyraził przekonanie, że nagroda ta przyczyni się do dalszego badania owocności spotkania między myślą Ratzingera a teologią prawosławną.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Benedykt XVI nie był obecny na dzisiejszej uroczystości, natomiast przyjął tegorocznych laureatów wczoraj po południu w klasztorze Mater Ecclesiae.

Pierwszy z tegorocznych laureatów, 82-letni ks. prałat Inos Biffi jest światowej sławy teologiem i liturgistą, członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu, autorem licznych książek, z których po polsku ukazały się: „Historia Eucharystii” oraz „Bernard z Clairvaux i Tomasz z Akwinu”. Obecnie trwa we Włoszech wydanie jego „Opera omnia” (Dzieł wszystkich) - dotychczas ukazało się 20 tomów.

Drugi z laureatów - Ioannis Kourempeles urodził się w 1965 roku w Atenach. Studiował teologię na wydziałach teologicznych w Salonikach, Erlangen i Heidelbergu. Wykłada historię dogmatów oraz teologię dogmatyczną i symboliczną na wydziale teologicznym Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Jest pierwszym prawosławnym laureatem nagrody Ratzingera.

Laureatów nagrody w wysokości 50 tys. euro wybiera założona w 2010 r. Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Stawia ona przed sobą cele naukowe i kulturowe w zakresie propagowania i poznawania teologii, ze szczególnym uwzględnieniem Pisma Świętego, patrystyki i teologii fundamentalnej.

Po raz pierwszy Nagrodę Ratzingera przyznano w czerwcu 2011 r. W 2014 r. jednym z laureatów był ks. prof. Waldemar Chrostowski.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy