- Dziękujemy Ci Chryste, Królu i Panie za dzieło II Synodu naszego Kościoła lokalnego. Prosimy o jego dobre owoce; o owoce trwałe oraz o zapał i determinację w realizowaniu jego postanowień - mówił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.
Przywołując kończący się Rok Miłosierdzia, zachęcał do postawienia sobie pytań o czyny miłosierdzia: "Panie, czy dostrzegliśmy Cię głodnego, spragnionego, szukającego schronienia, nagiego, chorego, uwięzionego? Czy przyszliśmy Ci z pomocą?".
Zaznaczył także, że nasze realizowanie Królestwa Bożego nie jest doskonałe. Dlatego potrzebujemy szczerego rachunku sumienia.
- Czas II Synodu dawał okazje, by taki rachunek czynić, spojrzeć wstecz, spotkać się z pokorą z ludzkim obliczem Kościoła. Otrzymaliśmy szansę poznania, jakie należy wprowadzić korekty i jak przyjąć nowe impulsy, tym bardziej, że zewnętrzna, społeczna postać Kościoła jest zmienna - mówił.
Dziękując za podjęte prace w II Synodzie, zapowiedział też 9-letnią nowennę będącą przygotowaniem do jubileuszu 100-lecia archidiecezji. Będzie to czas systematycznego powracania do uchwał II Synodu.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że plany i strategie, sobory i synody, dokumenty, wskazania i instrukcje ułatwiają wspólnotową skuteczność działania Kościoła, ale nie należy zapominać, "że nic nie zastąpi świadectwa ewangelicznego życia apostoła, świadka".
- Nie litera, lecz duch, który ożywia literę, nadaje sens naszemu działaniu. Dlatego idźcie jako świadkowie w mocy Ducha Świętego, który został dany! Idźcie i głoście ewangelię miłości i miłosierdzia na tej górnośląskiej, spracowanej i eksploatowanej ziemi, gdzie naturalne cnoty mieszkańców łączą się w harmonijną całość z Bożą łaską, splatają się ze sobą jak wieże kościołów, szyby kopalń, strzeliste wieżowce i świątynie kultury, wspólnie opasujące pejzaż śląskiego nieba - apelował abp Skworc.