Na pomoc czeka 22 tys. rodzin. Można już wybrać tę, której chce się przygotować świąteczny prezent!
Na ulice 16 polskich miast wyjdą dziś znani aktorzy, sportowcy i wolontariusze, wspierający Szlachetną Paczkę. Marszami zainicjują tegoroczną świąteczną pomoc dla rodzin, które znalazły się w trudnej życiowo sytuacji. W tym roku jej organizator, ks. Jacek WIOSNA zapowiedział pewne zmiany. Doraźna materialna pomoc ma być impulsem dla obdarowanych, by sami próbowali zmienić swoją sytuację. Ma ich w tym wesprzeć i zdopingować do działania. Ks. Jacek podkreślił też, że od samego początku najważniejszym elementem akcji była nie jednorazowa pomoc materialna, ale spotkanie z człowiekiem potrzebującym.
Od soboty na internetowej stronie: www.szlachetnapaczka.pl można wybrać rodzinę w potrzebie i spełnić jej konkretne marzenia lub kupić indeks dla wybranego dziecka z Akademii Przyszłości. Od tego roku wprowadzony zostaje także projekt Paczka Biznesu. Zacznie się od szkolenia wolontariuszy w obszarze zarabiania i wydawania pieniędzy. Następnie wolontariusze z tą wiedzą wrócą do potrzebujących rodzin, by pomóc im odnaleźć się na wolnym rynku.
Nowością są też: licytowanie dzieł sztuki, kupowanie ubrań znanych projektantów, pomoc prawna czy program edukacji finansowej dla rodzin w potrzebie.
Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się 10-11 grudnia. Wtedy podarunki przygotowane przez darczyńców trafią do potrzebujących. W ubiegłym roku dzięki Szlachetnej Paczce pomoc otrzymało łącznie ponad 84 tys. osób (prawie 21 tys. rodzin). Rekordowa okazała się zarówno łączna wartość udzielonej pomocy, która wyniosła 54 mln zł, jak i średnia wartość jednej paczki - 2,6 tys. zł.
Jak można pomagać?
1. Sztuka Teraz: Kupując dzieło sztuki, wspierasz obiecującego artystę, rodziny w potrzebie i inwestujesz w polski rynek sztuki. Zapraszamy do licytowania na www.sztukateraz.pl od 20 listopada do 18 grudnia.
2. Moda na Polskę: Ania Kuczyńska, Robert Kupisz oraz inni słynni polscy projektanci stworzyli limitowaną kolekcję ubrań i biżuterii dedykowaną Szlachetnej Paczce. Połowa przychodu ze sprzedanych produktów, wesprze rodziny potrzebujące (reszta to koszty produkcji).
3. Inwestor Społeczny: Inwestorem może zostać firma lub osoba prywatna, która chce finansowo wesprzeć jeden z rejonów Paczki lub Akademii. Inwestor wpływa na życie rodzin w potrzebie i rozwój wolontariuszy w swojej najbliższej okolicy.
4. Wpłata. To najszybszy i najprostszy sposób na pomaganie potrzebującym.
5. Akademia Przyszłości: Darczyńca wybiera dziecko, któremu funduje Indeks Sukcesów. W ten sposób wspiera ucznia, który ma problemy w szkole i pochodzi z niezamożnej rodziny.
6. Przygotowanie paczki dla rodziny w potrzebie: Darczyńca wybiera rodzinę z bazy na stronie Paczki, następnie wspólnie z rodziną lub znajomymi przygotowuje dla niej pomoc, dopasowaną do jej potrzeb.
Szersze informacje oraz historie potrzebujących rodzin znajdują się na stronie www.szlachetnapaczka.pl.