107,6 FM

Uśmiech leczy! To nie żart!

Fundacja "Dr Clown" zaprasza krakowskich seniorów oraz młodsze osoby do udziału w międzypokoleniowym, uśmiechniętym wolontariacie na rzecz małych pacjentów szpitali i starszych osób przebywających w placówkach specjalnych.

- Masz poczucie humoru oraz dystans do siebie? A na dodatek chcesz pomagać innym? Zrób to na wesoło! Weź udział w projekcie "Uśmiech leczy" i zobacz, jak działa terapia śmiechem - zachęca Magdalena Lis, koordynatorka projektu, a także pełnomocnik krakowskiego oddziału Fundacji "Dr Clown", i dodaje, że nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne działanie - z uśmiechem. - Uśmiech to przecież dobro, które najszybciej do nas powraca. Daje energię, budzi radość, ale też pozytywnie wpływa na organizm: dotlenia, zwiększa odporność - tłumaczy.

- Nie bez powodu więc międzypokoleniowy, uśmiechnięty wolontariat w swoim założeniu ma być formą integracji młodszych i starszych w oparciu o śmiechoterapię, dawanie oraz czerpanie radości ze wspólnego działania, ale też uczenie się od siebie nawzajem, uwolnienie i twórcze wykorzystanie potencjału społecznego drzemiącego w seniorach, a u młodszych budowanie wrażliwości, szacunku dla osób po 60. roku życia - wyjaśnia M. Lis.

Kogo poszukuje fundacja i kto może zostać roześmianym wolontariuszem? - Potrzebujemy 20 osób, które ukończyły 60. rok życia oraz 10 osób w przedziale wiekowym 19-60 lat. Na zgłoszenia czekamy do 23 sierpnia, warto się pospieszyć! - mówi M. Lis.

Teoretycznie Dr. Clownem mógłby zostać każdy, bo nie ma chyba człowieka, który by się nigdy nie śmiał. Tak naprawdę trzeba jednak mieć sporo dystansu do siebie, bo nie każdy potrafi w dziwnym przebraniu wyjść do obcych ludzi, a zwłaszcza dzieci, i wygłupiać się. Nie każdy ma też wystarczająco dużo siły, by spokojnie patrzeć na chore i cierpiące dzieci. Clown-terapeuta musi też chcieć zaangażować się w wejście na szpitalny oddział, być otwartym na różne sytuacje, które mogą się tam zdarzyć. Czasem wszystkie dzieci są uśmiechnięte i chętne do zabawy, a czasem któreś jest smutne, płacze, źle się czuje albo nie chce jeść i trzeba pomóc go przekonać, że obiad zjeść musi. Podobnych predyspozycji będzie też wymagała praca z osobami starszymi, przebywającymi w różnych ośrodkach.

Projekt "Uśmiech leczy" Fundacja "Dr Clown" realizuje od lipca do grudnia 2016 r., a dla jego uczestników zaplanowano szkolenia z wolontariatu, obsługi komputera i terapii śmiechem, warsztaty pisania wierszy i opowiadań, wydanie książeczek z utworami uczestników, wesołe odwiedziny u małych pacjentów szpitali i starszych osób w placówkach specjalnych oraz trzydniową wycieczkę studyjno-kulturalną do Warszawy.

- Gwarantujemy, że uczestnicy projektu dowiedzą się, czym jest terapia śmiechem i jakie ma działanie, poznają zasady pedagogiki cyrku i nauczą się żonglerki oraz sztuczek iluzjonistycznych. Zapewniamy dobrą zabawę, sympatyczną atmosferę i możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi - zapewnia M. Lis.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny zajrzeć na stronę: www.drclown.pl, a pod adresem: bit.ly/usmiechleczy-formularz znaleźć czekający na wypełnienie formularz zgłoszeniowy. Warto dodać, że projekt "Uśmiech leczy" jest dofinansowany z pieniędzy "Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy