Na audiencji generalnej podsumował swoją pielgrzymkę do Polski.
Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek podsumował swoją niedawną pielgrzymkę do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży, które - jak powiedział - dały Polsce, Europie i światu znak braterstwa i pokoju.
Ojciec Święty przypomniał, że tegoroczne spotkanie młodych związane było z ich jubileuszem miłosierdzia.
1
TŁUMACZENIE:
„Podczas tego swego wielkiego spotkania jubileuszowego młodzież świata przyjęła orędzie miłosierdzia, aby je zanieść wszędzie w uczynkach co do duszy i co do ciała. Dziękuję wszystkim młodym, którzy przyjechali do Krakowa! I dziękuję tym, którzy się z nami łączyli z każdego krańca Ziemi! Niech otrzymany przez was dar stanie się codzienną odpowiedzią na wezwanie Boga”.
Następnie papież nawiązał do swej wizyty na Jasnej Górze, gdzie „pod spojrzeniem Matki” można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania narodu polskiego.
TŁUMACZENIE:
„Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka. Wśród tych wartości znajduje się miłosierdzie, którego szczególnymi apostołami było dwoje wielkich dzieci ziemi polskiej: św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II”.
Mówiąc o swojej wizycie w Auschwitz-Birkenau, Ojciec Święty powiedział, że modlił się tam za wszystkie ofiary przemocy i wojny, i zdał sobie sprawę z wartości pamięci nie tylko jako pamięci wydarzeń minionych, ale jako ostrzeżenia i odpowiedzialności za dziś i za jutro, aby ziarno nienawiści i przemocy nie zakorzeniło się w bruzdach historii