107,6 FM

Plecak pielgrzyma dla papieża Franciszka

Młodzi przywitali papieża, włączyli się w wielkie "tańcowanie krakowiaka", wspominali ważnych dla nich świętych i słuchali ewangelii po polsku i w języku starocerkiewnosłowiańskim.

Plecak pielgrzyma dla papieża Franciszka   Na Błoniach... Marcin Obara /PAP Na Błoniach przywitał papieża kard. Stanisław Dziwisz. Zwrócił uwagę, że żyjemy w niełatwym świecie targanym przemocą. W tym świecie chcemy być ludźmi pokoju, chcemy być miłosierni jak ojciec i budować lepszy świat - mówił kardynał Dziwisz i dziękował papieżowi za jego obecność.

Przemówienia kardynała Dziwisza można posłuchać tu:

Plecak pielgrzyma dla papieża Franciszka   Papież Franciszek odebrał od młodych ludzi plecak pielgrzyma. Jacek Turczyk /PAP

Następnie głos zabrali przedstawiciele młodzieży. Witali go w języku angielskim, polskim i hiszpańskim. "Razem chcemy śledzić drogę Jezusa Chrystusa" - deklarowali. Dziękowali za motto tegorocznych dni: "Błogosławieni miłosierni...". Kraków jest doskonałym miejscem, by rozważać tajemnicę miłosierdzia. Tu przecież żyli apostołowie miłosierdzia: św. Jan Paweł II i święta siostra Faustyna.

Plecak pielgrzyma dla papieża Franciszka   Papież Franciszek wita pielgrzymów oraz Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych ks. Guido Marini (z prawej) na krakowskich Błoniach Jacek Turczyk /PAP Przedstawiciele młodzieży wręczyli papieżowi także specjalny biały plecak pielgrzyma. Papież Franciszek bowiem był pierwszym, który zapisał się na Światowe Dni Młodzieży 2016.

Następnie rozpoczęło się wielkie tańczenie krakowiaka przeplatane tańcami z różnych regionów świata: Indii czy Afryki. Później przed papieżem przedefilowała wielka procesja z flagami i portretami świętych z różnych regionów świata. Procesję otwierała Józefina Backhita, wybrana przez młodych jako ta, która okazywała miłosierdzie. Młodzi nieśli także portret św. Damiana de Veuster, który poświęcił się pracy z trędowatymi, zaraził się tą chorobą i zmarł. Niesiono też portret świętej buntowniczki Mary McKillop, która poświęciła się pracy z biednymi dziećmi. Sama była jedną z ośmiorga rodzeństwa. Założyła Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa od Najświętszego Serca. Musiała się tłumaczyć ze swej działalności papieżowi. Przez pół roku była nawet obłożona ekskomuniką. Wśród portretów świętych pojawiła się również błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty, której kanonizacja odbędzie się już wkrótce - 4 września.

Po tym, jak zakończyła się procesja z portretami świętych świadków miłosierdzia, młodzi wspominali świętych, którzy swoim życiem przyczynili się do przekazywania Ewangelii przez wieki. Wspomnieli św. Agnieszkę, męczennicę czystości z trzeciego wieku, świętą Jadwigę królową, która zaniosła Ewangelię także na Wschód, św. Dominika Savio. Był także młodzieniec z Ugandy, męczennik z XIX wieku, święta Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Pier Giorgrio Frassati, św. Maria Goretti oraz błogosławieni misjonarze męczennicy - Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

Na znak jedności między Wschodem i Zachodem dwóch duchownych odczytało następnie fragment o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii - po polsku i w języku sterocerkiewnosłowiańskim.

Pope Francis in Poland, Welcome Ceremony in Błonia
The Vatican - Polski

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy