27 lipca polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński chce symbolicznie przywitać Ojca Świętego Franciszka ze szczytu polskich gór - z Giewontu, wnosząc nań flagę Światowych Dni Młodzieży oraz kamienne tablice projektu muzycznego Decalogue. Jest to kolejny akcent, poprzez który Zakopane włącza się w przeżywanie spotkania papieża z młodymi ludźmi z całego świata.
Dla osób, które nie będą mogły wybrać się do Krakowa, od 29 lipca miasto przygotowuje wspólne oglądanie transmisji nabożeństw. Natomiast bezpośrednio po zakończeniu głównych uroczystości zaprasza pielgrzymów do przedłużenia pobytu właśnie w Zakopanem i wzięcia udziału w wycieczkach, koncertach i wydarzeniach towarzyszących.
Zanim rozpoczną się główne uroczystości, 27 lipca po konferencji prasowej w Krakowie oraz modlitwie i błogosławieństwie w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem Marek Kamiński przejedzie wraz z góralami dorożką do Kuźnic, a następnie wyruszy na Giewont, gdzie w momencie przelotu papieża Franciszka nad Tatrami w drodze z Rzymu na lotnisko w Balicach symbolicznie rozwinie flagę ŚDM, a u stóp krzyża złoży tablice z Dekalogiem.
Akcja odbędzie się w ramach projektu Decalogue, który w sposób nowy, artystycznym językiem słowa i muzyki, ma za zadanie przypomnieć światu, zwłaszcza ludziom młodym, to, co jest niezmienne i aktualne, mimo upływu lat - prawo Boże, Dziesięć Prostych Słów.
Projekt powstał z inicjatywy Radka Grabowskiego, Marcina Pospieszalskiego i ks. prof. Waldemara Cisły, który jest znanym w Polsce głosem w obronie cierpiących na świecie z powodu odrzucenia Bożego prawa i odwrócenia się od Boga. Natomiast M. Kamiński jest żywym świadectwem tego, że warto w życiu przemierzać najdalsze krańce, by szukać i odkrywać Boga w pięknie otaczającego nas świata. Jednocześnie warto Go nieść innym. Tak stanie się i tym razem.
To wydarzenie będzie nawiązywać do wizyty papieża Jana Pawła II, który mówił do zgromadzonych na Mszy św. w Zakopanem, wskazując na krzyż: "On tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej - w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie".
Flagi papieskie powiewały już kilka razy na Giewoncie. Były tam wnoszone m.in. podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 r.