Nie dajmy zwyciężyć Hitlerowi
- My, powstańcy, pewnie już nie doczekamy Ściany Pamięci. To będzie wasz obowiązek - apeluje do warszawiaków Wanda Traczyk-Stawska Tomasz Gołąb /Foto Gość

Nie dajmy zwyciężyć Hitlerowi

Brak komentarzy: 0

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

GOSC.PL

publikacja 21.07.2016 16:22

Muzeum Powstania Warszawskiego apeluje o informacje o cywilnych ofiarach 1944 r. Ściana Pamięci w postaci bazy ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego dostępna będzie online od 1 sierpnia.

- W ramach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego na stronie www.1944.pl Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia bazę danych ofiar cywilnych powstania. Dzięki bazie nazwisk internauci będą mogli w szybki i łatwy sposób aktualizować oraz weryfikować dane, dotychczas eksponowane na wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci" dostępnej dla zwiedzających w parku Powstańców Warszawy - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW.

Szef Muzeum Powstania Warszawskiego podkreśla, że dziś znamy z imienia i nazwiska zaledwie połowę cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. - Gdybyśmy nie poznali pozostałych, byłoby to zwycięstwo III Rzeszy - mówi.

Nie dajmy zwyciężyć Hitlerowi

Marsz Pamięci odbędzie się w tym roku po raz drugi Tomasz Gołąb /Foto Gość

- Mam nadzieję, że w przyszłości stanie Ściana Pamięci z tymi nazwiskami. Powstańcy już pewnie tego nie doczekają, ale wy musicie tego pilnować. Ta ściana i Cmentarz Powstańców Warszawy to skarb tego miasta. Ludzie muszą pamiętać o tych, którzy oddali życie za Warszawę. O żołnierzach i o cywilach - mówi Wanda Traczyk-Stawska, która tuż po powstaniu otrzymała rozkaz od swojego dowódcy, by szukała grobów tych, którzy polegli w czasie powstania. - Do tej pory są ludzie, którzy płaczą po swoich bliskich, cierpiąc, że nie ma nawet miejsca, w którym byliby wspomnieni. Chcemy im przywrócić pamięć. Dlatego ważne, by każdy, kto ma jakąś wiedzę o sąsiadach lub bliskich, którzy zginęli, przekazał informacje muzeum - apeluje.

Od blisko roku w Muzeum Powstania Warszawskiego trwają prace nad udostępnieniem w wersji online największej bazy nazwisk ofiar cywilnych powstania, która wzbogaci muzealną stronę internetową www.1944.pl. Oprócz imion i nazwisk ofiar cywilnych baza  będzie zawierała datę i miejsce ich urodzenia, imiona rodziców, wykształcenie, ostatnie miejsce zamieszkania, a także datę i miejsce śmierci.

Zobacz także:

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.