107,6 FM

Akcja Animacja

Pokazać w niecałe 30 sekund emocje towarzyszące powstańcom warszawskim... Niemożliwe?

Pokazać w niecałe 30 sekund emocje towarzyszące powstańcom warszawskim... Niemożliwe? A jednak studentom II roku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych udało się. Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wystawie pokazano 15 prac. Ich autorzy są niemal rówieśnikami bohaterów historii, o których opowiadają.

- To bardzo dojrzała twórczość. Dla nas Muzeum Powstania Warszawskiego to także wskazówka, jak przyszłe pokolenia będą odbierać wydarzenia historyczne sprzed 72 lat - mówi Jan Radziukiewicz, autor koncepcji i kierownik projektu Akcja "Animacja".

Prace powstały pod kierunkiem dr. Piotra Nowińskiego, mgr. Rafała Masłyka i mgr. Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne.

Nagrania Archiwum Historii Mówionej to efekt trwającego od dwunastu lat projektu, w ramach którego rejestrowane są wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego. W ciągu tego czasu udało się uwiecznić wypowiedzi prawie czterech tysięcy świadków historii. Kilkunastu z nich stało się bohaterami komiksów multimedialnych przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

W prezentowanych pracach rysunki zostały wykonane zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Podobnie jak w komiksach tradycyjnych tekst jest tu równie ważny, co obraz. Jednakże w przypadku ożywionego komiksu szczególnie istotny jest czas prezentacji kolejnych kadrów tak, by były one czytelne dla odbiorcy. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu, które odgrywa bardzo ważną rolę.

- Twórcy stanęli przed trudnym zadaniem, ale wybrnęli z niego po mistrzowsku. Na przykład Tomasz Janicki, który zaledwie kilkoma kadrami tej samej twarzy - od młodzieńca do seniora - na podstawie wspomnień Stanisława Lewińskiego „Greya” - potrafił opowiedzieć całą historię powstania - mówi Jan Radziukiewicz.

Łączny czas trwania wszystkich prac: ok. 50 minut. Wystawa Akcja "Animacja" ma być dostępna dla zwiedzających do początku października, kiedy przypada 72. rocznica zakończenia powstania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy