107,6 FM

Święto policji: Awanse i odznaczenia

Kilkudziesięciu policjantów zostało odznaczonych, a kilkunastu awansowanych na wyższe stopnie oficerskie podczas sobotnich uroczystości z okazji święta policji zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego minutą ciszy uczczono pamięć ofiar zamachu w Nicei.

Odznaczenia i awanse wręczał m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wraz z komendantem głównym policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem oraz wiceszefem BBN Jarosławem Brysiewiczem. W uroczystości wziął udział także m.in. nadzorujący policję wiceminister Jarosław Zieliński.

Błaszczak przemawiając do zgromadzonych policjantów życzył im, "by służba, którą wykonują na co dzień przynosiła satysfakcje, ale przede wszystkim, by była bardzo dobrze oceniana przez obywateli". "Tak się dzieje dziś, gdy popatrzymy na badania opinii publicznej - to zaufanie do policji jest rekordowo wysokie. Poczucie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju jest także rekordowo wysokie. To jest zasługa państwa, którzy na co dzień pracujecie, którzy na co dzień służycie obywatelom" - mówił.

Dodał, że "ważne jest też to, by służba policjantów odbywała się w warunkach takich, które sprzyjają realizacji powołania". "To jest zadanie moje, to jest zadanie ministerstwa, aby takie warunki zostały stworzone" - dodał. Powiedział, że pomóc ma w tym m.in. ustawa modernizacyjna służb mundurowych przewidziana na lata 2017-2020.

Nawiązując do Światowych Dni Młodzieży Błaszczak zapewnił, że polskie służby są przygotowane, "żeby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom". "Bezpieczeństwo jest sprawą zasadniczą szczególnie w tych czasach w których żyjemy, ale Polska jest krajem bezpiecznym. To państwo gwarantujecie bezpieczeństwo tych, którzy do Polski przyjadą" - powiedział.

Podkreślił również, że "ostatni czas to czas sukcesów policji w tym bardzo spektakularnych". Dodał, że to nie tylko zasługa kierownictwa policji, ale całych zespołów.

Komendant główny policji podczas uroczystości podkreślał, że na Zamku Królewskim wyróżniana jest "swoista reprezentacja największej formacji mundurowej w Polsce". "Najlepsi z najlepszych. Bądźcie zawsze wzorem dla swoich podwładnych" - dodał, nadmieniając, że odznaczani i awansowani stanowią kadrę kierowniczą różnego szczebla.

Podziękował też bliskim policjantów za "wytrwałość, cierpliwość i okazywane funkcjonariuszom wsparcie". "Dziękujemy, że każdego dnia jesteście z nami, nas wspieracie i za to, że zawsze możemy na was liczyć" - mówił.

Zwracając się do samych policjantów Szymczyk podkreślał, że lipiec w tym roku jest wyjątkowy bo zbiega się z wielkimi wydarzeniami o charakterze globalnym. "Mamy za sobą zabezpieczenie ogromnej imprezy bez precedensu w ostatniej historii Polski - więc szczytu NATO tu w Warszawie. W mojej ocenie, Polska policja ten egzamin zdała celująco. Przed nami kolejne wyzwania - ŚDM" - mówił komendant. Dodał, że cała polska policja będzie zaangażowana w to, by pielgrzymi "spędzili w Polsce wspaniały czas i wrócili do swoich krajów bezpiecznie".

Podczas uroczystości odznaczono w sumie 46 osób - w tym 18 prezydenckimi odznaczeniami - trzech policjantów krzyżami (srebrnymi i brązowym) i 15 "za długoletnią służbę". Wyróżnieni srebrnymi krzyżami zasługi zostali zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego policji isnp. Piotr Mąka za kierowanie akcją związaną z poszukiwaniem i zatrzymaniem Kajetana P. - zabójcy lektorki języka włoskiego z Warszawy - oraz wiceszef dolnośląskiej policji insp. Piotr Leciejewski - za kierowanie poszukiwaniem i zatrzymaniem 22-letniego studenta podejrzanego o podłożenie bomby w autobusie we Wrocławiu.

Odczytano także prezydencką decyzję o wręczeniu kilkuset policjantom z całego kraju medali "za długoletnią służbę". Kilkuset funkcjonariuszy z terenu całej Polski zostało też odznaczonych przez szefa MSWiA odznaczeniami "zasłużony policjant".

Podczas uroczystości 12 policjantów zostało mianowanych na wyższe stopnia podinspektora, młodszego inspektora oraz inspektora policji. W całym kraju awanse dostało kilkaset osób. Wręczono również dwa złote medale "za zasługi dla policji" - dwóm amerykańskim profesorom Mario Gaboury i pośmiertnie Richardowi Wardowi (specjalistom w zakresie nauk kryminalistycznych).

Obchody święta policji trwają od piątku - w KGP odsłonięte zostały na Tablice Pamięci z nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Jak co roku złożone zostały wieńce i kwiaty przed Obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również 14 osobom - wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczone zostały medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Główne uroczystości zaplanowane zostały na Pl. Piłsudskiego - o godz. 14 odbędzie się tam promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżnionych zostanie też 5 laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł". W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej.

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów. (PAP)

pru/ jbr/

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy