Kolarze przygotowujący się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro startują w lipcu albo w Tour de France, albo - wybierając łatwiejszy stopień trudności - w Tour de Pologne. We wtorek w Radzyminie rozpocznie się największy polski wyścig.
Tour de Pologne będzie miał silną obsadę oraz rekordową - od 2005 roku, gdy włączono go do elity imprez UCI - liczbę biało-czerwonych. Po raz pierwszy od 11 lat w wyścigu pojadą trzy polskie drużyny: reprezentacja, CCC Sprandi Polkowice oraz debiutująca Verva Activejet. Zawodnicy znad Wisły będą też ścigać się w barwach innych ekip. W dwustuosobowym peletonie będzie w sumie aż 24 Polaków.
Uwagę kibiców skupi kolarz w czarnej koszulce grupy Sky Michał Kwiatkowski. Mistrz świata z 2014 roku ma nie najlepszy sezon. W czerwcu podczas wyścigu Criterium du Dauphine rozchorował się (zapalenie krtani) i szefowie ekipy Sky zdecydowali, że nie pojedzie w Tour de France. Od tego czasu przez trzy tygodnie, tylko z przerwą na start w mistrzostwach Polski w Świdnicy, trenował w Karkonoszach. Towarzyszył mu kolega klubowy Michał Gołaś.
"Jestem po okresie ciężkich treningów. Na Tour de Pologne będę walczyć z całych sił, ale nie jestem w stanie powiedzieć, na jaki to się przełoży wynik. Chciałbym, aby na jak najlepszy. Plan minimum to wyjechać z wyścigu z pozytywnymi emocjami, bo w tym sezonie często było mi trudno, czułem, że mam podcinane skrzydła" - mówił Kwiatkowski na konferencji prasowej.
Kwiatkowskiego będzie dopingować dyrektor wyścigu Czesław Lang. "Do Polski przyjechali bardzo dobrzy kolarze, choćby Philippe Gilbert czy Diego Ulissi, ale ja bardzo wierzę w Michała" - podkreślił Lang.
Zapytany, w którym wyścigu - Tour de France czy Tour de Pologne - jedzie przyszły mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Lang śmiejąc się odpowiedział, że "w naszym".
"W Tour de France jadą kolarze, którzy świetnie jeżdżący po górach, jak Chris Froome, Nairo Quintana czy Rafał Majka, a dla specjalistów od wyścigów jednodniowych Tour de Pologne jest wymarzony w perspektywie przygotowań do igrzysk. Tu mogą zbudować dynamiczną formę i w tym gronie mamy mistrza olimpijskiego" - ocenił.
Tour de Pologne, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, będzie rozgrywany pod hasłem "Szlakiem historii". Rozpocznie się we wtorek w podstołecznym Radzyminie, gdzie w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Metę pierwszego etapu wytyczono na Placu Teatralnym w Warszawie.
W kolejnych dniach kolarze będą finiszować w Katowicach, Nowym Sączu, Rzeszowie, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie, gdzie tradycyjnie odbędzie się kończąca ściganie jazda indywidualna na czas. Przed rokiem wyścig wygrał Hiszpan Jon Izagirre, który obecnie startuje w Tour de France. Różnice w klasyfikacji generalnej były wówczas najmniejsze w historii Tour de Pologne - kolarz ekipy Movistar wyprzedził dwóch Belgów - o dwie sekundy Barta De Clercqa oraz o trzy Bena Hermansa. Najlepszy z Polaków Tomasz Marczyński (reprezentacja) zajął 22. miejsce. W 73. edycji imprezy wystartuje 18 najlepszych zawodowych ekip należących do UCI World Teams oraz siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym trzy polskie.
Następnego dnia po zakończeniu wyścigu rozpocznie się pierwszy Tour de Pologne kobiet, także organizowany przez Lang Team - w dniach 19-20 lipca zawodniczki będą się ścigać na trzech etapach w okolicach Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej.
Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie samochód Hyundai Tucson, a dla zwyciężczyni - Hyundai Elantra.
Trasa 73. Tour de Pologne UCI World Tour:
12 lipca, 1. etap: Radzymin - Warszawa (135 km) 13 lipca, 2. etap: Tarnowskie Góry - Katowice (153 km) 14 lipca, 3. etap: Zawiercie - Nowy Sącz (240 km) 15 lipca, 4. etap: Nowy Sącz - Rzeszów (218 km) 16 lipca, 5. etap: Wieliczka - Zakopane (225 km) 17 lipca, 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (194 km) 18 lipca, 7. etap: Kraków - Kraków (25 km, jazda indywidualna na czas)
Trasa Tour de Pologne Kobiet:
19 lipca, 1. etap: Zakopane - Zakopane (100 km) 20 lipca, 2. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (78 km) 20 lipca, 3. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (4 km, jazda indywidualna na czas).