Prezentacja sprzętu wojskowego, strzelnice, koncerty. Piknik "natowski" na błoniach Politechniki Opolskiej.
W Opolu - podobnie, jak w 15 innych miastach Polski - z okazji odbywającego się szczytu NATO w Warszawie wojewoda przy współpracy Politechniki Opolskiej, prezydenta Opola i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego zorganizował piknik pt. „Ogólnopolskie Dni NATO. Opole razem z NATO”.
Piknik rozpoczął się na błoniach Politechniki Opolskiej w piątkowe (8 lipca) popołudnie i potrwa do sobotniego wieczora.
- Właśnie w tej chwili w stolicy naszej ojczyzny rozpoczynamy szczyt NATO, gdzie przywódcy wszystkich członków tej struktury oraz państw zaprzyjaźnionych i innych organizacji współpracujących będą podejmować bardzo ważne decyzje polityczne i militarne. Decyzje, które będą gwarantować nam i wszystkim członkom tych struktur tak ważne bezpieczeństwo militarne. Jestem przekonany, że ten szczyt zakończy się dużym sukcesem, ogromną promocją naszego państwa - powiedział wojewoda Adrian Czubak, otwierając piknik.
- Uczestnicząc w tym wydarzeniu, chcemy dołożyć cegiełkę do tej szczytnej uroczystości, która ma miejsce w naszej stolicy. Wspaniała sprawa, że możemy tutaj z bliska zobaczyć i podziwiać nasz sprzęt wojskowy. Zobaczyć, że Wojsko Polskie się rozwija, że służby mundurowe dysponują wspaniałym, nowoczesnym sprzętem. Można wejść do czołgu, sprawdzić, czy robot wykrywający zagrożenie minowe jest w stanie wykryć je zdalnie, nie narażając życia ludzkiego - powiedział płk Stanisław Maksymowicz, szef WSW w Opolu.
- Świat się cały czas zmienia. Nasza obecność w NATO to stabilizacja naszej sytuacji politycznej, militarnej w Europie i w całym świecie. Konsekwencje, jakie były - uczestnictwo w misjach pokojowych i nie tylko - to już inny temat. Jednak obecność Polski w NATO jest jednym z najważniejszych wydarzeń w XX wieku, jakie wpływają na to, co się w Polsce dzieje, na nasze bezpośrednie bezpieczeństwo. Żeby daleko nie szukać, wystarczy spojrzeć za wschodnią granicę. Jak blisko od nas całkiem niedawno prowadzone były działania wojenne z krajem, z którym różne złe historie nas do tej pory spotykały - mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Obok jednostek wojskowych, swoje wyposażenie prezentowały także policja, straż pożarna, służby medyczne. Największym zainteresowaniem odwiedzających piknik (głównie rodziny z dziećmi, osoby starsze i pasjonaci militariów) cieszyły się czołg leopard oraz stanowiska strzelnicze, gdzie można było wypróbować celność swojego oka, mierząc do wojskowych tarcz z broni treningowej.