107,6 FM

Kanonizacja po 300 latach!

Z udziałem tysięcy wiernych odbyła się na placu św. Piotra w Watykanie Msza św., podczas której papież Franciszek kanonizuje bł. Stanisława Papczyńskiego i bł. Marię Elżbietę Hesselblad. Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię koncelebrowali księża ze zgromadzenia marianów z całego świata. Założycielem marianów był bł. Papczyński.

W uroczystościach na placu św. Piotra bierze udział prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą. Konferencję Episkopatu Polski reprezentują jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup tarnowski Andrzej Jeż i jego biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz oraz biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Piotr Jarecki. Z Litwy przybył biskup wiłkowyjski Rimantas Norvila.

Na placu św. Piotra jest też ok. 2,5 tys. wiernych, przede wszystkim z Polski, Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Są także grupy mariańskich parafian i przyjaciół z Ukrainy, Litwy, Łotwy, Białorusi, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także z Argentyny, Filipin, Kamerunu, Rwandy i Ekwadoru.

Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński zmarł 17 września 1701 r. w Nowej Jerozolimie (obecnej Górze Kalwarii). Jak podkreślają biografowie (a pierwszy jego życiorys spisano zaledwie 4 lata po śmierci), do jego trumny zaczęły napływać tłumy wiernych różnych stanów, chcących pożegnać wielkiego świętego, uzdrowiciela, cudotwórcę, mistyka, wizjonera, natchnionego kaznodzieję. Ubodzy opłakiwali "męża świętego, ojca ubogich i sierot, pocieszyciela strapionych, tego, który służył dobrą radą".

Starania o beatyfikacje założyciela podjął jego współbrat ks. Kazimierz Wyszyński w połowie XVIII w. Po procesie informacyjnym, rozpoczętym w diecezji poznańskiej, który trwał od 1767 do 1769 r., akta przesłano do Stolicy Apostolskiej. Wśród nich znalazła się uchwała Sejmu Koronacyjnego Rzeczypospolitej z 1764 r.  zatytułowana: "Wniesienie się ad Curiam Romanam o kanonizacje i beatyfikację Stanisława Papczyńskiego". 22 lipca 1775 r. Kongregacja Obrzędów w dekrecie super scriptis stwierdzała, że w pismach kandydata na ołtarze nie ma niczego niezgodnego z wiarą i moralnością. Jednak tego samego roku proces został wstrzymany, ponieważ nie zdołano wyjaśnić zarzutów stawianych przez promotora wiary. Wydarzenia wojenne, konieczność opuszczenia przez marianów Prokuratury Generalnej przy kościele św. Wita w Rzymie, klęski polityczne Rzeczypospolitej, rozbiory i związana z tym kasata mariańskich klasztorów przerwały proces na dłuższy czas.

Nie zanikła jednak pamięć o świątobliwym ojcu z Góry Kalwarii. Przy jego grobie uroczyście obchodzono rocznice jego urodzin (18 maja) i śmierci (17 września), a wierni doświadczali cudownego wstawiennictwa.

O podjęciu starań o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego marianie zdecydowali podczas pierwszej kapituły generalnej po odrodzeniu się zakonu, która odbyła się w 1923 r. pod kierownictwem bł. ks. Jerzego Matulewicza. Formalnie proces wznowiono w 1953 r. W 1992 r. Kongregacja ds. Świętych wydała dekret o heroiczności cnót, a 16 grudnia 2006 r. - dekret uznający cud dokonany za przyczyną o. Stanisława Papczyńskiego (ożywienie dziecka w łonie matki, uznanego wcześniej za martwe). 17 września 2007 r. w sanktuarium maryjnym w Licheniu papieski wysłannik kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, ogłosił o. Papczyńskiego błogosławionym. W uroczystości wzięło udział ponad 120 kardynałów, prezydent Lech Kaczyński oraz 100 tys. wiernych.

- Jeszcze dziś nowy błogosławiony Polsce, Europie, która z trudem szuka dróg jedności, rzuca wciąż aktualne wezwanie: jedynie, gdy kładzie się trwałe fundamenty w Bogu, możliwe jest pojednanie ludzi i narodów. Bez Boga nie może być prawdziwej sprawiedliwości społecznej ani trwałego pokoju - mówił kard. Bertone. Nawiązując do cudu dokonanego za przyczyną marianina, sekretarz stanu apelował, byśmy przyjmowali i szanowali zawsze życie jako dar Boga, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Kard. Bertone zwrócił również uwagę, że o. Papczyński, miłując głęboko ojczyznę, Rzeczpospolitą narodów polskiego, litewskiego i rosyjskiego, ostro wypowiadał się przeciwko prywacie rządzących, nadużywaniu wolności szlacheckiej i ustanawianiu niesprawiedliwych praw.

31 marca 2011 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wydał uchwałę, w której mówi m.in., że bł. o. Papczyński jest godnym naśladowania wzorem Polaka oddanego sprawom ojczyzny. "Aktualność Jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży. Senat apeluje do środowisk oświatowych o popularyzację postaci i dokonań Błogosławionego” - napisali senatorowie.

W następnym roku w Ełku rozpoczął się diecezjalny etap procesu w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. o. Papczyńskiego (uzdrowienie młodej kobiety znajdującej się w stanie agonalnym). 17 września 2015 r. odbyła się w Rzymie konsulta lekarska, a 10 listopada - konsulta teologów. 22 stycznia 2016 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, upoważniona dzień wcześniej przez papieża Franciszka, promulgowała dekret o cudzie za przyczyną bł. Papczyńskiego.

5 czerwca podczas uroczystości w Watykanie papież Franciszek ogłosi założyciela Zgromadzenia Księży Marianów świętym. Weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną.

Kanonizacyjna Msza św. rozpocznie się o godz. 10.30. Transmitować ją będą TVP 1 (początek transmisji o godz. 10), TV Trwam i Radio Maryja.

Przeczytaj także:

W-Muzeum-o-Papczynskiego

Galeria

Cztery-ksiegi-lask

Prezydent-na-kanonizacji-o-Papczynskiego

Serce-martwego-plodu-zaczelo-bic

O-Papczynski-nieodkryty

W-kolebce-marianow

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy