Papież przywoływał w katechezie przypowieść o bogaczu i łazarzu.
Miłosierdzie Boga wobec nas jest związane z naszym miłosierdziem wobec bliźniego - powiedział papież Franciszek w swej katechezie podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty komentował przypowieść o bogaczu i ubogim Łazarzu.
Zauważył, że Łazarz „reprezentuje milczące wołanie ubogich wszystkich czasów i sprzeczność świata, w którym ogromne bogactwo i zasoby znajdują się w rękach nielicznych osób”.
TŁUMACZENIE:
„Bogacz w swoim życiu nie wykazał się jakimkolwiek względem na Boga, a wręcz uczynił z siebie centrum wszystkiego, będąc zamkniętym w swoim świecie luksusu i marnotrawstwa. Wykluczając Łazarza, nie brał w ogóle pod uwagę ani Pana Boga, ani też Jego prawa. Lekceważenie ubogiego jest pogardą wobec Boga!”
Franciszek podkreślił, że dla bogacza „istniała szansa zbawienia tak długo, jak Łazarz był przed jego domem”, ale kiedy obydwaj umarli, „sytuacja stała się nieodwracalna”.
2
TŁUMACZENIE:
„Bóg nigdy nie jest bezpośrednio przywoływany w tej sprawie, ale przypowieść wyraźnie ostrzega: miłosierdzie Boga wobec nas jest związane z naszym miłosierdziem wobec bliźniego; kiedy go brakuje, także miłosierdzie Boże nie znajduje miejsca w naszym zamkniętym sercu, nie może do niego wejść.”
Ojciec Święty wskazał, że nic nie może „zastąpić ubogich, których spotykamy na naszej drodze, bo w nich wychodzi nam na spotkanie sam Jezus. W przypowieści o bogaczu i ubogim Łazarzu „ukryta jest tajemnica naszego zbawienia, w którym Chrystus jednoczy ubóstwo z miłosierdziem”.
Zwracając się do polskich pielgrzymów uczestniczących w audiencji generalnej, Franciszek powiedział: "Dzisiaj, wspominając rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, bardzo serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków. Łączę się duchowo z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, z kombatantami i wszystkimi uczestnikami mszy świętej na polskim cmentarzu na Monte Cassino, wspominającymi poległych żołnierzy, jak również zgromadzonymi w Toruniu na konsekracji sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II".
"Niech te ważne wydarzenia będą dla was okazją do modlitwy o pokój, za Kościół w Polsce, o pomyślność waszej Ojczyzny" - dodał papież.
Papież na placu św. Piotra, Rzym. Roman Koszowski /foto gość