Tłumy wiernych żegnały Władysławę Papis, która doświadczyła objawień Matki Bożej i Pana Jezusa na Siekierkach.
- Byli zwolennicy i przeciwnicy zgromadzeń modlitewnych. Po wojnie ludzie zbudowali kaplicę, chcieli poświęcić ją, w czym władze kościelne były ostrożne. Władzia wstąpiła do III Zakonu Franciszkańskiego, którym opiekowali się oo. bernardyni z Czerniakowa, przechodziła tam odpowiednią formację religijną. Przez jakiś czas miała zabronione odwiedzać Siekierki, bo mieszkała na Wilanowie. Uzupełniała wykształcenie, wyszła za mąż. Godziła obowiązki matki czwórki dzieci i pracy. Przez pewien czas była, po ukończeniu prowadzonego przez kurię warszawską kursu, katechetką w szkole podstawowej i liceum w Wilanowie. Ale nie traciła nigdy duchowego kontaktu z miejscem objawień na Siekierkach i z kaplicą - mówił w homilii o. Taff, dodając wielki wkład Władysławy Papis w rozwijanie kultu, rozbudowy kaplicy i budowy kościoła na Siekierkach. - Prawie nieprzerwanie, do śmierci, była tutaj moderatorką modlitw, dawała świadectwo swoich wewnętrznych przeżyć. Swoje duchowe uprzywilejowanie widziała zawsze jako służbę Kościołowi. Mówiła: "Perły łask leciały od Maryi do moich rąk, ja sypałam je na zgromadzonych".
O. Jan Taff, kustosz sanktuarium na Siekierkach w latach 2001-2011
Tomasz Gołąb /Foto Gość
O. Taff przypomniał wielką pokorę Władysławy Papis i podporządkowanie się władzom kościelnym. Przytoczył też fragment listu episkopatu z 2012 r., w którym biskupi podkreślają, że objawienia prywatne "udzielane są przez Boga pojedynczym osobom, aby Kościołowi powszechnemu lub wspólnotom lokalnym czy określonym grupom mocniej przypomnieć prawdę już obecną w Piśmie Świętym i Tradycji (...). Objawienia prywatne, dawane ludziom w postaci wizji czy głębokich przeżyć religijnych, służą najczęściej temu, aby ich nawrócić, pogłębić ich więź z Bogiem bądź umocnić na drodze dawania świadectwa Chrystusowej Ewangelii".
Na koniec Mszy św. obecny kustosz sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży o. Tadeusz Suślik SchP potwierdził, że Kościół bada objawienia na Siekierkach, a póki nie ogłosi wyników działalności specjalnej komisji historycznej i teologicznej, objawienia Władysławy Papis mają status domniemanych. Zwrócił jednak uwagę, że objawienia na Siekierkach mają kilka wspólnych elementów z objawieniami w Lourdes. Łącznie z wspólną datą śmierci Bernadetty Soubirous i Władysławy Papis - 16 kwietnia. Zaprosił też na uroczystości odpustowe w sanktuarium, które odbędą się - po raz pierwszy bez Władysławy Papis - 3 maja. Mszy św. odpustowej o godz.11 przewodniczyć będzie emerytowany biskup łowicki Józef Zawitkowski.
Po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej ciało zmarłej zostało złożone w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Czerniakowskim przy ul. Powsińskiej.
czytaj także: