"Od Bałtyku po gór szczyty"
Modlitwie, w której uczestniczyli także najmłodsi, towarzyszyło głębokie skupienie ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

"Od Bałtyku po gór szczyty"

Brak komentarzy: 0

ks. Rafał Starkowicz

GOSC.PL

publikacja 15.04.2016 08:02

- Rozpalone na Helu ognisko przypomina nam ogień wiary, który po chrzcie przyjętym przez nasz naród rozlał się na całą naszą ojczyznę i płonie aż do dzisiaj - podkreśla ks. kan. Bogusław Kotewicz, dziekan morski i kapelan helskiej OSP.

Z inicjatywy polskich górali i strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych 14 kwietnia w całej Polsce zapłonęły ogniska przypominające 1050. rocznicę chrztu Polski. Pierwsze z "Ognisk Ducha Świętego", jak w oficjalnych pismach nazywają je strażacy, rozpalono o godz. 20 pod krzyżem na Giewoncie. Ostatnie, dokładnie o godz. 20.35 0 na morskim brzegu, nieopodal remizy w Helu.

Modlitwie przy ognisku wraz z o. Markiem Janusem, proboszczem helskiej parafii pw. Bożego Ciała, przewodniczył ks. dziekan Kotewicz. Zgromadzeni dziękowali Bogu za dar chrztu św., który dzięki decyzji Mieszka I stał się udziałem całego narodu. Prosili także Boga o to, byśmy również w obecnych czasach potrafili sprostać zadaniom, które chrzest stawia przed każdym z wierzących. Na zakończenie zebrani odśpiewali pieśń "Jak szczęśliwa Polska cała". Tego wieczoru szczególnego znaczenia nabrały wyśpiewywane mocnymi głosami strażaków słowa, podkreślające obecność Maryi w życiu polskiego narodu: "Od Bałtyku po gór szczyty kraj nasz płaszczem Jej okryty".

"Od Bałtyku po gór szczyty"

- Potrzeba nam dzisiaj mężnego wyznawania wiary na wzór Mieszka I i św. Wojciecha - mówi ks. Bogusław Kotewicz ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- To przepiękna inicjatywa - mówił podczas wydarzenia ks. Kotewicz. - Sakrament chrztu św. otwiera nam drogę zbawienia, uzdalnia do modlitwy i do doświadczenia głębi. Nad morzem ta symbolika jest szczególnie dostrzegalna. Życzymy, by każdy z nas także potrafił wypłynąć na głębię, ze światłem wiary w sercu - mówił. - Symbolika tego ognia nawiązuje do liturgii chrzcielnej, którą Kościół przeżywa w Wielką Sobotę. Znajdujemy w nim również nawiązania do płomienia świecy chrzcielnej. Trzeba, byśmy podtrzymywali to światło, bo wiary nie można chować pod korcem - wyjaśniał.

- Gdy nasi strażacy dowiedzieli się o planowanej akcji, od razu wzięli sobie ją głęboko do serca. Dzielili się ze mną refleksjami, relacjonowali stan przygotowań, pytali o szczegóły uroczystości. Bardzo głęboko to przeżywali - opowiada o. Janus. - Oni na co dzień bardzo mocno angażują się w życie wspólnoty parafialnej - dodaje o. proboszcz.

Akcja rozpalenia "Ognisk Ducha Świętego" to wydarzenie wzorowane na "Papieskich Wiciach", którymi witano i żegnano ojca świętego Jana Pawła II podczas jego ostatnich pielgrzymek do Polski i przelotu nad Tatrami w 2002 roku. Jak podkreślają organizatorzy, mają one symbolizować "solidarność Polaków, nasze przywiązanie do Boga i ojczyzny, wierność ponadtysiącletniej chrześcijańskiej tradycji oraz wdzięczność narodu dla Kościoła w Polsce".

O odpaleniu pierwszej watry na Podhalu czytaj TUTAJ.

Patronat nad wydarzeniem objęli abp Wojciech Polak, prymas Polski, oraz abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.