107,6 FM

Czy 100 tys. ludzi na Śląsku straci pracę?

AKTUALIZACJA: Rozmowy w Kompanii Węglowej mają być wznowione w sobotę. Strony wierzą w możliwość kompromisu.

Chwilę po 15.00 w Kompanii Węglowej rozpoczęło się kolejne już spotkanie górniczych związków zawodowych z zarządem Kompanii Węglowej w sprawie porozumienia poprzedzającego powstanie Polskiej Grupy Górniczej.

Tym razem uczestniczy w nim także minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Rozpoczynamy kolejną turę rozmów ze związkami zawodowymi Kompanii Węglowej. Dzisiaj sytuacja jest bardzo poważna, właściwie rozmawiamy już o tym, czy na Śląsku ponad 100 tys. ludzi straci pracę - mówił przed spotkaniem Krzysztof Tchórzewski.

- Nie chodzi tylko o załogę - 30 tys. ludzi, ale także o trzy razy tyle osób, które pracują dla Kompanii. To jest 3,5 mld zł zobowiązań wobec kilku tysięcy małych firm - dodał. - Myślę, że strona społeczna, zarząd Kompanii i rząd rozumieją powagę sytuacji. Mam nadzieję, że dojdzie do rozwiązań, które temu zapobiegną.

Polska Grupa Górnicza ma powstać 1 maja. W jej skład ma wejść 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii wraz z jej całą ponad 32,5 tys. załogą.

Obecnie między związkowcami a zarządem trwa spór w sprawie wynagrodzeń. Związkowcy chcą utrzymania zarobków na poziomie z ubiegłego roku z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak 14 pensja, deputat węglowy i inne dodatki.

Zarząd w poniedziałek przedstawił im kolejny projekt porozumienia. Zgodnie z nim - dane nieoficjalne - na trzy lata zawieszone miałyby być niektóre świadczenia, wśród nich "czternastki". Barbórka i płace zasadnicze miałyby pozostać bez zmian.

Zgodnie z założonym biznesplanem w końcu przyszłego roku PGG musi osiągnąć rentowność. Uzyskać ma ją także dzięki zmianie górniczych wynagrodzeń.

AKTUALIZACJA: Rozmowy z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego trwały kilka godzin. Będą wznowione w sobotę. Związkowcy i zarząd uważają, że jest szansa na porozumienie oraz na to, aby w przyszłym tygodniu podpisać dokumenty dotyczące tworzenia PGG, z udziałem zarządu Kompanii, inwestorów, banków i strony społecznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy