Pierwsza jedzie do Kamerunu, drudzy będą przez miesiąc leczyć i szkolić w szpitalu w Bagandou w Republice Środkowej Afryki.
Szpital w Bagandou
Archiwum Wydziału Misyjnego
Do Bagandou, gdzie znajduje się szpital prowadzony przez diecezję tarnowską, pojechali 1 kwietnia lekarze posłani przez Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej.
Wspólnie z Izabelą Cywą, pełniącą obowiązki dyrektora szpitala w Bagandou, zaplanowano projekt medyczny mający na celu poprawę poziomu zdrowia miejscowej ludności Republiki Środkowoafrykańskiej oraz wykonanie programu edukacyjnego ukierunkowanego na podniesienie kwalifikacji medycznych personelu medycznego szpitala w Bagandou.
– Zaplanowano wykonanie trzydziestu zabiegów chirurgicznych: dwie operacje w ciągu dnia, przez piętnaście dni roboczych, szczególnie operacji tarczycy i innych niezbędnych operacji oraz szkolenia teoretycznego i praktycznego dla personelu medycznego szpitala w Bagandou – informuje wydział misyjny tarnowskiej kurii.
Zabiegi operacyjne będą wykonywać doktor Paweł Sobieszczuk oraz doktor Katarzyna Cybula przy asyście pielęgniarzy oraz felczera, posiadających kompetencje do wykonywania zabiegów chirurgicznych w szpitalu.
Szkolenie teoretyczne będzie obejmowało wykłady, seminaria i ćwiczenia dostosowanych do potrzeb oraz poziomu personelu.
Małgorzata Pietrucha jedzie do Kamerunu
Archiwum Wydziału Misyjnego
Osobą odpowiedzialną za szkolenie teoretyczne, jak również za realizację całego projektu jest doktor Emilia Bylicka.
– Na podobnej misji przebywał w Bagandou lekarz stomatolog Konrad Rylski, w marcu prowadził tamtejszy gabinet dentystyczny. Gabinet został otwarty w naszym szpitalu dzięki urządzeniom stomatologicznym, które wcześniej kontenerem przybyły z Tarnowa do Bagandou – dodają pracownicy wydziału.
Z kolei do pracy w Kamerunie została posłana misjonarka świecka Małgorzata Pietrucha, pochodząca z parafii w Przyszowej.
– Pani Małgorzata będzie pracować w Bertoua w szkole dla dzieci głuchoniemych prowadzonej przez tarnowską misjonarkę Ewę Gawin. Będzie zajmować się prowadzeniem zajęć praktycznych w klasach integracyjnych wśród dzieci z różnymi upośledzeniami, rehabilitacją ruchową dzieci niepełnosprawnych oraz współpracą w organizacji zajęć dydaktycznych – informuje wydział misyjny.